Yeni ekonominin makro ve mikro iktisadi analizi
Macro and micro economic analysis of new economy
  1. Tez No: 147244
  2. Yazar: BİLGE DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
insanlık tarihine sosyo-ekonomik açıdan damgasını vuran iki temel dönüm nokatsı vardır; bunlardan birincisi Sanayi Devrimi, diğeri ise Büyük Bunalımdır. Gerçektende Sanayi Devriminin ortaya çıkardığı tarihte yaşanmamış muazzam üretim miktarı başta Avrupa olmak üzere, toplumların refah düzeyini yüksek oranlarda artırmıştır. Ancak sadece üretim miktarının önemsendiği bu dönem, beraberinde birçok çelişkiyide ortaya çıkarmıştır. Bilindiği üzere ekonomik aktivitenin sadece arz yönlü gerçekleştirilmesi ve ele alınması, Büyük Bunalım olarak adlandırılan tarihin en büyük krizini ortaya çıkarmıştır. Kökleri Sanayi Devrimine dayanan üretim faaliyetinin otomasyona dayandırılması, özellikle önce elektronoik ve yakın geçmişte mikro elektronoik alnlarındaki buluşlara bağlı olarak hızla gelişen bilgisayar ve iletişim teknolojilerinin yaşamın her alanında kullanılması, beraberinde yeni kavramlar ve olguları gündeme getirmiştir. Bu bağlamda, iktisatçılar, toplum bilimciler ve birçok disipline mensup bilim admlarınca üçüncü ve yeni bir dönüm noktası olarak nitelendirilen yaşadığımız çağın -bilgi çağının- gerek sosyolojik, gerekse iktisadi açıdan önümüzdeki yüzyılları şekillendireceği aşikardır. Bu gelişmeler,“yeni”nitelendirmesinin birçok olgunun başına getirilmesini zorunlu kılmaktadır. Geleneksel iktisat bilimi de bu gelişmelerin ışığında“yeni”kavramı ile kullanılmaya başlanmıştır, özellikle iletişim teknolojisinin hızlı gelişimi ve bilgisayarın yaşamın her alanına yayılması ile iktisadi ilişkiler ve bu ilişkileri incleyen iktisat bilimi de yeni bir yön kazanmıştır. Yeni ekonomi, bilgi ekonomisi ve e-ekonomi gibi kavramlarla adlandırılan bu süreç, yeni kavram ve yöntemleri ile iktisat literatüründe yayıglaşmaya devam etmektedir. Tezi Hazırlayan : BİLGE DEMİRTAŞ Tez Danışmanı : YARD.DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDOĞAN Tez Kabul Tarih ve No : 23.09.2004 - 2004/21 Jüri Üyeleri : PROF. DR. RECEP TARI : YARD. DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDOĞAN : YARD.DOÇ. DR. İ. GÜRAN YUMUŞAK
Özet (Çeviri)
There are two main breakdown for humanity history. One of them is Industrial Revolution, and the other is Great Depression. Indeed Industrial Revolution increased societies' wealth especially in Europe. But at this period production quantity was the most attentive subject and this period appeared many controversies. As we known the cause of Great Depression is making the economic activities on the supply side. Production activity depends on autimation and findings about electronic and specially micro electronic lead to massive using of computer. In addition this, new concepts and phenomenons. Because of this reason economist, sociologist and other discipline members thinks that, this age will determine coming centuries. This developments compell us to add“new”word before many phenomenon. Because of this reason traditional economics began to called with new words. Namely, rapid growth in technology and computer economical relations and economics get a new direction. This process which is called new economy and e-economy continue expanding with new concepts and new methodologies. Tezi Hazırlayan : BİLGE DEMÎRTAŞ Tez Danışmanı : YARD.DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDO?AN Tez Kabul Tarih ve No : 23. 09. 2004 - 2004/ 21 Jüri Üyeleri : PROF. DR. RECEP TARl YARD. DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDO?AN YARD.DOÇ. DR. i. GÜRAN YUMUŞAK