İktisadi düşüncede sermaye kavramı ve Post Keynesgil katkı
The concept of capital in economic thought and Post Keynesian contribution
  1. Tez No: 147243
  2. Yazar: ALİ RIZA UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ERİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
İktisadi aktivitenin temel amacı, üretimdir. Tarihsel süreç incelendiğinde, değişim değeri taşıyan ihtiyaç fazlası üretimin ortaya çıkmasıyla, üretim faaliyetinin bir zenginlik kaynağı, dolayısıyla, hem iktisadî hem de sosyolojik açıdan temel inceleme konusu olduğu gözlenir. Üretim miktarının artırılması da yine üretim araçlarının artırılmasına yani sermaye birikimine bağlı bir süreçtir. Sermaye kavramı, iktisat bilimiyle birlikte var olan ve iktisadi ilişkilerin belirlediği toplumsal evrim süreci ile paralel olarak varlığını koruyan bir olduğudur. Bu anlamda, özellikle Klasik iktisatçıların ve Marx'in literatürüne kazandırdığı denge kavramı, Smith, Ricardo, Marx ve Robinson dışındaki hemen hemen tüm iktisatçılar tarafından büyüme iktisadına ait bir unsur olarak ele almıştır. Adı geçen iktisatçıların sermaye kavramını ele alış biçimleri ise, iktisat biliminde özerk bir konuma sahiptir. Smith ve Ricardo ile başlayan sermaye ve birikimi konusunun özerkliğini Marksist kuram arasında bir köprü niteliği taşıyan Robinson'un yaklaşımı günümüz iktisat literatüründe halen güncelliğini korumaktadır. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarih ve No Jüri Üyeleri ALÎ RIZA UZUN PROF. DR. NEŞE ERİM 15.09.2004-2004/19 PROF. DR. NEŞE ERİM YRD.DOÇ. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDOĞAN
Özet (Çeviri)
When we analyse the historical process, we can reach that solution, with the appearing of excess production, production activity has been seen as a source of wealth in the sociological and economical area. We must increase production means to increase quantity of production. Capital concep is a phenomenoman that horning with economics and parallel o social evolution process. Capital concept which is appearing with economics and econmic relations deermining with social evolution process is a phenomenon. Equilibrium concept, which is incorporated economic literature by Classical economist and Karl Marx, is used as an element of growth economics except Adam Smith, Ricardo, Marx and Robinson. Capital concept has an autonomy position for all this economist. That autonomy has been expanded by Marx and Robinson this lead to be a bridge between Marxist and Liberal theory. Tezi Hazırlayan Tez Danışmanı Tez Kabul Tarih ve No Jüri Üyeleri : ALİ RIZA UZUN PROF. DR. NEŞE ERİM 15.09.2004-2004/19 PROF. DR. NEŞE ERİM YRD.DOÇ. DR. YUSUF BAYRAKTUTAN YRD. DOÇ. DR. SEYFETTİN ERDO?AN