Nasyonal sosyalizmin Alman sanatına yansıması
Reflections of national socialism on German art
- Tez No: 147284
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP İNANKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Fine Arts, Art History, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
“Nasyonal Sosyalizmin Alman Sanatına Yansıması”başlığı altında 1933-1945 yılları arasında Almanya'da hüküm sürmüş olan III.Reich'a iki açıdan yaklaşılmıştır. İlk olarak nasyonal sosyalist kültür politikaları incelenmiş, söz konusu politikaların Alman kültür ortamına olan etkilerine değinilmiş ve ne gibi sonuçlara yol açtığı irdelenmiştir. Bunların yanısıra, nasyonal sosyalist ideolojinin resim ve heykel sanatına nasıl yansıdığı incelenmiş, söz konusu sanat dallarının nasıl bir görsel ideolojiyi içerdiği araştınlmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Almanya (1933-1945), Nasyonal Sosyalist Kültür Politikaları, Nasyonal Sosyalist Sanat, Modern Sanat ve Nasyonal Sosyalizm,Sanatçı Göçü
Özet (Çeviri)
In this thesis“Reflections of National Socialism On German Art”, the effects of the cultural politics of the Third Reich on German cultural life during the era 1933- 45 is analyzed, as well as the visiual ideology of national socialist painting and sculpture. KEYWORDS: Germany (1933-1945), National Socialist Culture Politics, National Socialist Art, Modern Art and National Socialism, Emigration of German Artists