Türkiye'de yurttaşlık tartışmaları
The disputation of citizenship in Turkey
  1. Tez No: 147312
  2. Yazar: CABBAR BARINDIK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ERJEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma Osmanlı İmparatorluğundan, Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Boyunca Türk yurttaşlığının, kuruluşu ve evrimi ile ilgilidir. Türkiye'de yurttaşlığın nasıl tanımlandığı, değişik dönemlerde yurttaşlığın ne gibi özellikler gösterdiği ana sorulardır. Türkiye'de yurttaşlık, modernleşme ve yurttaşlaştırma süreci yukarıdan olduğu için, devlet asıl kurucu aktör olarak ele alınmıştır. Türkiye'de ulusun kuruluşu ile yurttaş oluşturma süreci birlikte ilerlediğinden, Türk milli kimliğinin oluşumu önemli yer tutmuştur. Sosyal ve siyasal gelişmeler Türk yurttaşlığı üzerinde etkili olmuştur. Türk yurttaşlığı Cumhuriyetin kuruluşundan günümüze kadar yapısal değişimler ve dönüşümler geçirmiştir. Bu süreçte sosyo-politik yapı, Türk yurttaşının özelliklerinin belirlenmesini sağlamıştır. Anahtar kelimeler Yurttaşlık, modernizm, devlet, ulus-devlet
Özet (Çeviri)
This study examines the foundation and evolution of Turkish Citizenship from the Ottoman Empire throughout the full history of the Turkish republic. How Turkish citizenship is defined and what specific characteristics of citizenship in each historical period are the main questions we explore. Since in Turkey, citizenship, modernization and the citizenship acquisition process are created from above, the study takes the state as the basic founding actor. From the moment Turkey's national foundation and the citizenship formation process were advanced, the formation of the Turkish national identity has had an important role. Social and political developments also have had an impact on Turkish citizenship. Turkish citizenship from the establishment of Republic until today has undergone structural changes and transformations. During this process, the socio-political structure helps to define the specific characteristics of Turkish citizenship. Keywords Citizenship, modernism, state, nation-state