Hukuk öznesi ışığında Türkiye'de anayasa önerileri ve yurttaşlık tartışmaları
Constitutional proposals and citizenship debate in Turkey in light of legal subject
  1. Tez No: 468577
  2. Yazar: ŞEYMA SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM ÜMİT ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Felsefesi ve Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmada dünyada ve Türkiye'de yoğunlaşan yurttaşlık tartışmalarının, hukuk içinde kendisine bulduğu yerle bu tartışmaların mevcut hukuki kavram ve kurumlara yönelik etkisi konu edilmektedir. Bu kapsamda 2011- 2013 yılları arasında Türkiye'de büyük bir toplumsal katılımla gerçekleşen yeni anayasa çalışmaları ele alınıyor. Zira bu dönemde yer alan anayasa öneri ve taslakları, yurttaşlık tartışmalarının da hukuksal düzlemde somutlaştığı alan olarak değerlendirilir. Söz konusu taslak ve öneriler, kimlik ve farklılıklarının gözetilmesi talepleriyle ortaya çıkan grupların yurttaşlık kavramına yönelik talep ve eleştirilerini içermektedir. Ancak kimlik ve farklılıklar temelli bu eleştirilerin, yeni yurttaşlık biçimleriyle geleneksel yurttaşlık kavramını reddetmesi basit bir kavram değişikliği sonucunu doğurmaz. Bu kapsamda, kimlikleri yurttaşlık kavramına dahil etmenin, yalnızca yurttaşlık kurumu üzerinden değil, bütünsel olarak hukuksal alanda doğuracağı sonuçları sorgulamak önem kazanır. Zira bu yeni talep ve eleştiriler, kimliğin iç çelişkilerle dolu niteliği nedeniyle, yurttaşlık kavramının çelişkisini arttırıp kavramı yeniden üretemezler. Bu suretle, yurttaşlık krizi olarak başlayan bu gerilim, tüm hukuka sirayet edecek nitelikte sonuçları haizdir. Türkiye'deki yurttaşlık tartışmalarının da bu sorun ve tartışmalardan azade olmadığı bu çalışmayla ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is mentioned that the discussions of citizenship which are intensified in the world and in Turkey, the place where they find themselves in the law and the effect of these discussions on existing legal concepts and institutions. In this context, new constitution preparation studies with a large social participation in Turkey between 2011 and 2013 are discussed. Because the constitutional proposals and drafts contained in this period are considered as the field embodied in the legal level of the citizenship debate. These drafts and proposals include the demands and criticisms of the citizenship concept of the groups emerging from the demands of minded their identity and differences. However, the rejection of the traditional concept of citizenship by these new forms of citizenship does not result in a simple conceptual change. In this context, it is important to inquiry the consequences of incorporating identities into the concept of citizenship, not only through the institution of citizenship but also in a holistic sense. These new demands and criticisms can not reproduce the concept by increasing the contradiction of the concept of citizenship because of the nature of your identity that is full of internal contradictions. This tension, which began as a citizenship crisis, has consequences that will affect the essence of law. The debate on citizenship in Turkey, which is not safe from these problems and debates, is also revealed in this work.