Kaygı ve demografik değişkenlerin evlilik uyumu ile ilşkisi
The relationship of anxiety and demograpic variables with marital adjustment
- Tez No: 147321
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu araştırmada evli çiftlerin kaygı, yaş, iş, eğitim, evlilik yılı, çocuk, evlenmeden önceki tanışıklık süresi ve evlilik biçimlerinin evlilik uyumunu yordayıp yordamadığı incelenmiştir. Araştırma kapsamına 100 evli kişi (50 erkek ve 50 kadm) dahil edilmiştir. Araştırmada bağımlı değişken olan evlilik uyumunu ölçmek için Locke ve Wallace (1959) tarafından geliştirilen ve Tutarel-Kışlak tarafından Türkçe'ye uyarlaması yapılan“Evlilikte Uyum Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın demografik değişkenleri olan yaş, iş, evlilik yılı, çocuk, evlenmeden önceki tanışıklık süresi ve evlilik biçimini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen Kişisel Bilgi Formu evli çiftlere uygulanmıştır. Diğer bağımsız değişken olan Beck Anksiyete Envanteri ile ölçülmüştür. Verilerin analizinde evlilik uyumunu yordayan değişkenlerin tespiti amacıyla kadınlar ve erkeler için ayrı iki farklı aşamalı doğrusal çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Bütün istatistiksel hesaplamalarda SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonunda, kadınların evlilik uyumunu yordayan değişkenlerin kaygı ve eğitim olduğu bulunmuştur. Erkeklerin ise evlilik uyumunu yordayan değişkenlerin kaygı ve çalışma durumu olduğu görülmüştür.diğer demografik değişkenler evlilik uyumunu yordamamıştır. Araştırma bulguları tartışılmıştır. Araştırma bulguları ışığında çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate anxiety, age, job, education, years of marriage, children, meet times before marriage, style of marriage in predicting marital adjustment. 100 individuals who were married couples (50 men and 50 women) are taken as sample in the study. In order to examine marital adjustment as the dependent variable, the“Marital Adjustment Scale”which is developed bye Locke and Wallace (1959) and adapted in Turkish bye Tutarel-Kışlak was utilized. A“Personel Information Form”is developed bye researcher in order to determine the indepented variables which are age, job, education, years of marriage, children, meet times before marriage, style of marriage. For anxiety,“Beck Anxiety Invertory”is used. In statistical analysis, multiple stepwise linear regression is utilized for women and men for the predicting marital adjustment.for the statistical analysises SPSS program is used. The finding showed that anxiety and education predicted the marital adjustment in women couples. In men couple, anxiety and job predicted the marital adjustment. Another demographic variables are not predicted the marital adjustment. The findings of study as discussed and depending on these findings various suggestions were made.