7-11 yaş grubu çocuklarda korunumun gelişimi
The development of conservation on children aged 7-11
- Tez No: 147322
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırma, Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumuna bağlı Mersin Çocuk Yuvasında kurum bakımı altında yaşayan 7-11 yaş grubu çocuklarla, aileleriyle yaşayan 7-11 yaş grubu çocukları arasında sayı, miktar, madde, uzunluk, ağırlık, alan ve hacim korunumu bakımından farklılık olup olmadığını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın verileri, Mersin Çocuk Yuvasında yaşayan ve Sabiha Çiftçi İlköğretim Okulu'nda öğrenimini sürdüren 7-11 yaş grubu 30 çocuk ile, aynı okulda öğrenimini sürdüren ve ailesiyle yaşayan 7-11 yaş grubu çocuklardan rasgele seçilmiş 30 çocuk olmak üzere toplam 60 çocuktan, Piaget'nin sayı, miktar, madde, uzunluk, alan ve hacim korunumunun kazanılıp kazanamadığını incelemek üzere geliştirdiği problemler ve araştırmacı tarafından hazırlanan bir bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksel analizleri için SPSS 11.0 Paket Programı kullanılmıştır. Kurum bakımı altında yaşayan 7-11 yaşları arasındaki çocuklarla ailesinin yanında yaşayan 7-11 yaş grubu çocukların sayı, miktar, madde, uzunluk, ağırlık, alan ve hacim korunumu niteliklerini kazanmaları arasında fark olup olmadığını test etmek amacıyla verilere Fisher'in Exact Testi uygulanmış ve hata payı üst sınırı 0.05 olarak alınmıştır. Verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular, kurum bakımı altında ve ailesinin yanında yaşayan 7, 9, 10 ve 11 yaşındaki çocukların sayı, miktar, madde, uzunluk, ağırlık, alan ve hacim korunumu nitelikleri açısından manidar bir farklılık göstermediklerine işaret etmektedir. 8 yaşındaki çocukların ise sadece sayı korunumu niteliği açısından ailesiyle birlikte yaşayan çocuklar lehine 0.05 düzeyinde manidar bir farklılık gösterdiklerine ancak miktar, madde, uzunluk, ağırlık, alan ve hacim korunumu nitelikleri açısından herhangi manidar bir farklılık göstermediklerine işaret etmektedir.11 Araştırma bulguları, korunum niteliği ile ilgili daha önce yapılmış araştırmaların bulgularıyla birlikte tartışılıp yorumlanmış ve bulgular doğrultusunda geleceğe yönelik önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kavramlar: Bilişsel Gelişim, Korunum, Çocuk Yuvası.
Özet (Çeviri)
Ill THE DEVELOPMENT OF CONSERVATION ON CHILDREN AGED 7-11 The present research was aimed to examine whether there were differences between children aged 7-11 living with their parents and children aged 7-11 living at Mersin Kindergarten of State Orphanage according to the conservation on number, quantity, substance, length, weight, space and volume. The data were gathered by using an information sheef prepared by the researcher and the problems developed by Piaget for examining the conservation of number, quantity, substance, length, weight, space and volume. Subjects of the study consisted of 60 children, 30 of those were aged 7-11 who lived with their parents attending to Sabiha Çiftçi Primary School, and the other 30 are aged 7-11 who live in Mersin Kindergarden attending to same school. Statistical Package for the Social Sciences 11.0 software was practiced for the statistical analyses. In order to test the difference between children living with their parents and children living under nurture of orphanage, Fisher's Exact Test was applied to the data and significance level was 0.05 for all analyses. The findings showed no difference related with the conservation quality of numbers, quantity, substance, length, weight, space and volume for the children aged 7, 9, 10 and 11. There was significant differences between the children aged 8 living with their parents and living at orphanage on the number conservation but no difference for the qualities of quantity, substance, length, weight, space and volume conservation was observed.IV The findings of the study were discussed and paralleled with previous research findings related with the conservation. Recommendations were made based on the findings. Keyword: Cognitive Development, Conservation, Kindergarten of State Orphanage.