Ortaöğretim 1. sınıflarda coğrafya derslerinde kullanılan farklı öğrenme stratejilerinin öğrencilerin başarılarına etkisi
The effect of the different learning strategies used in geography lesson at classes of high school courses, has been examined on the success of students
  1. Tez No: 147398
  2. Yazar: MELİKE KAYDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN DOĞAN BULDUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu araştırmada orta öğretim kurumlan 1. sınıflarında coğrafya dersinde kullanılan farklı öğrenme stratejilerinin öğrencilerin başarıları üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırma 2003-2004 öğretim yılının I. yarıyılında Adana Seyhan Selçuklu lisesi 9. sınıflarını kapsayacak şekilde yürütülmüştür. Birbirine denk altı sınıftan random yoluyla deney ve kontrol grupları olmak üzere 2 sınıf seçilmiştir. Uygulama öncesi basan testi geliştirilmiş,bu testin başka bir lisenin 10. sınıflan üzerinde güvenirliği istatistiksel yöntemler yardımıyla ölçülmüştür. Basan testi çoktan seçmeli 25 maddeden oluşmaktadır. Basan testi sorulan belirlendikten sonra deney ve kontrol gruplarına“Yerkabuğunun yapısı ve yerşekillerinin oluşumu”ünitesine geçmeden önce öntest olarak uygulanmıştır. Daha sonra denel işleme geçilmiş deney ve kontrol gruplanna strateji eğitimi verilmiştir. Kontrol grubunda bu ünite boyunca geleneksel yöntem olan tekrar stratejisi uygulanarak ders anlatılmış ve öğrencilerden bu yöntemle çalışılması istenmiştir. Deney grubunda ise yine aynı ünite anlamlandırma stratejisine uygun olarak işlenmiştir. Ünitenin bitiminde basan testi tekrar her iki grubu da sontest olarak uygulanmıştır. Bundan bir ay sonra ise kalıcılık testi uygulanarak denel işleme son verilmiştir. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde bağımsız gruplar t testi kullanılmıştır. Araştırmanın denenceleri ve istatistiksel analizler sonucu anlamlandırma stratejisiyle ders işlenen deney grubunun, geleneksel stratejiyle (tekrar) ders işleyen kontrol grubuna göre basanlarının daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Yapılan kalıcılık testi sonuçlanna göre ise yine deney grubu lehine anlamlı farklılık gözlenmiştir. Anlamlandırma stratejisiyle ders işlene grubun basan ve kalıcılık seviyeleri de kontrol grubundan anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the effect of the different learning strategies used in Geography lesson at first classes of High School courses, has been examined on the success of students. The research has been performed in the first term of 2003-2004 Education year at the High School of Seyhan Selçuklu in Adana, by including the 9th classes. The two classes, being experimental and control groups, have been chosen randomly from the 6 equally stable classes. The achievement test has been developed prior ton application, the reliability of this test measured with the aid of statistical methods on the 10th classes of different lycee. The achievement test consists of multi-selected 25 clause. After the determination of questions, the achievement test has applied as a pretest before passing the 'Structure of crust and creation of earth' unit. Then, experimental process has carried out, the strategy education given to the control and experimental groups. The lessons have explained by applying repeat strategy, known as traditional method in the control group throughout this unit and the students have wanted to be studied by this method. The same title has been carried out in acordance with elaboration strategy in experimantal group. The pretest has applied to both two groups as a repeat posttest at the end of the unit. The experimental process has been ended by applying the permanance test one month later. In the solution of investigation datas, independence groups t tests have been used. The success of experimental group, processing the lectures by elabaration strategy has been higher than the control group, processing the lectures by using repeat strategy, known as traditional method. The meaningful difference has observed according to the permanance test, again to the experimantal group side. The achievement and permanance levels of groups, processing the lectures by elaboration strategy, have meaningly differed from the control group. Vi