Eski harfli dergilerden 'Çocuklara Mahsus Gazete' tahlilî fihrist-inceleme-metin
Among ancient alphabetical periodicals ''Çocuklara Mahsus Gazete' index-examination-text
  1. Tez No: 147559
  2. Yazar: SENA YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 654
Özet
ÖZET Bizde 19. yüzyılda oluşmaya başlayan yazılı çocuk edebiyatı ürünlerinin ilk görüldüğü kaynaklar çocuk dergileridir. 1869'dan harf inkılâbına kadar geçen sürede eski harflerle 50'den fazla çocuk dergisi yayınlanmıştır. Bunlardan en uzun ömürlüsü ve Avrupa standartlarına en çok yaklaşanı Çocuklara Mahsus Gazete'div. Bu dergi 1896'dan 1908'e kadarki on iki yıllık sürede 627 sayı çıkmıştır. Bu sürekliliği sağlamada, diğer bazı çocuk dergileri gibi günlük gazetelerin haftalık eki olarak değil de, başlıbaşma bir çocuk dergisi olarak yayınlanmasının yanında her hafta dergide yayınlanan ve doğru cevaplayanlara çeşitli ödüller verilen“bilmece”lerin büyük önemi vardır. Masalsı ve fantastik türler dışında hemen bütün edebiyat türlerine yer verilen dergide özellikle yedinci yıldan sonra çevirilerin ağırlığı dikkat çeker. İlk çocuk tiyatrosu metni de yine bu derginin sayfalarında görülmektedir. Yakaladığı profesyonel çizgiyle Çocuklara Mahsus Gazete, kendinden sonraki çocuk dergilerine örnek olmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In Turkish Literature children journals are the first sources on children literature. More than fifty journals had been published from 1869 till the Latinization of the alphabet in 1928. The journal, published for a long time and was suitable to European standard, is Çocuklara Mahsus Gazete. 627 volume of this journal had been published from 1896 till 1908. The reason of this success depends on the existence of this journal not as a joint to any daily newspapers and also the puzzles it published that the one who gave the right answer is reworded. This journal gave importance to evey literary types except fairy tales and imaginative (phantastic works) Especially after the seventh year it focuses on translations. The first children theatre text is also seen in this journal. As a Professional journal, Çocuklara Mahsus Gazete, it is a good example for the after children journals. II