Hastanemizde kan kültürlerinin standardizasyonu
  1. Tez No: 14766
  2. Yazar: A.BÜLENT SÜMERKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞİR AHMET FAZLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Hastanemizde kan kültürlerini standardizasyon amacıyla BHI, TS vasatları ile SPS'in kan kültürleri üzerindeki etkileri araştırıldı. Her iki vasatta yapılan 1621 kan kültürünün 866 (% 54)'sında üreme görüldü. Üreyen bakterilerin % 57' sini Gram pozitif koklar oluşturmaktadır. Geri kalan mikroorganizmaların başında % 15 ile Enterobacter cinsi gelmektedir. 1621 kültürün 817 'si BHI/bifazik, 804'ü TS/bifazik vasatlar kullanılarak çalışıldı. Aralarında üreme açısından anlamlı bir fark bulunamadı (p>0.05). Ortalama üretme süresi açısından TS/bifazik sistem ile sadece Enterik bakteriler yönünden, BHI/bifazik sisteme göre daha erken bir üreme süresi saptandı (1.5 gün/1. 8 gün)(p< 0.05). Kültürlerin inkübasyon süreleri göz önüne alındığında, yedi günlük bir inkübasyon süresinin yeterli olduğu anlaşıldı.50 Bakteriyemi ve sepsis düşünülen hastalarda, kan kültürü sayısı iti barı ile, bir kültür alındığında % 37, iki kültür alındığında % 58, üç kültür alındığında ise % 79 oranında bir pozitiflik elde edildi. SPS'in etkisini incelemek amacıyla 100 hastadan paralel kan kültürü yapıldı. Sonuçta benzer bulgular elde edilmekle beraber, 2 Brucella izolatının SPS'li vasatta üremediği, buna karşılık SPS'siz vasatta ürediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of BHI (Brain Heart infusion), TS (Trypticase Soy) media and the influence of SPS (Sodium Polyanethol Sulfonate) on blood cultures were investigated simultaneously to standardize the blood cultures. 866 (54 %) out of 1621 cultures were positive using both media. 57 % of the isolates were Gram positive cocci. The genus Enterobacter was the highest rate of all remaining microorganisms (15 %) out of those 1621 cultures were studied *@n BHI and 804 on TS/biphasic system. No significant difference was found in the recovery of microorganisms on both media (p> 0.05). There was no significant difference also during the period of recovery of microorganisms, except that of Enteric bacteria. Enteric bacteria detected more quickly on TS/biphasic system compared with BEC (1.5 day versus 1.8 day) (p< 0.05). When considered the incubation period of the cultures, a period of seven days was found sufficient.52 At least three separate blood samples were collected for culture from patients with suspected sepsis and bacteremia. A rate of 37 % positive results obtained in the first, 58 % in the first two and 79 % in the first three cultures. To investigate the effect of SPS; blood was cultured from 100 patients in parallel on the medium with or without SPS. Similar results were found except two Brucella strains. Those strains were recovered from the media without SPS versus with SPS. False positive results were at a rate of 29.2 % on EKE system and 34.8 % on TS system (p< 0.05).