Depresyon ve anksiyete bozukluklarında büyüme hormonu stimülasyonu ile Platelet MAO-B aktivitesi
- Tez No: 14771
 - Danışmanlar: DOÇ.DR. SEHER SOFUOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Psikiyatri, Psychiatry
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Erciyes Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Sayfa Sayısı: 45
Özet
36 ÖZET Katekolaminerjik aktiviteyi iki ayrı parametre ile aynı anda değerlendirmek amacı ile, DSM-III-R teşhis kriterlerine göre major depresyon, distimik bozukluk anksiyete bozukluğu olarak teşhis edilen 54 hasta ve 20 normal bireyde, L- dopa ile GH stimülasyon testi yapıldı. Ayrıca platelet MAO-B enzim aktivitesi tayin edildi. Sadece major depresyon grubunda L- dopa stimülasyonuna yetersiz GH cevabı elde edildi. Platelet MAO-B aktivitesi bakımından çalışma grupları arasında fark yoktu. Ancak, platelet MAO-B aktivitesi ile“ A peak GH”değerleri arasında sadece major depresyon grubunda olmak üzere, negatif korelasyon mevcuttu. Yine major depresyon grubunda platelet MAO-B aktivitesi ile yaş arasında da pozitif korelasyon tespit edildi. Bütün bu sonuçlar, major depresyonda“ katekolaminerjik hipoaktivite”hipotezini teyit etmekle beraber, bu sistem ile ilişkili diğer enzimlerin aktiviteleri de değerlendirildiğinde, daha fazla delil sağlanabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY To evaluate the catecholaminergic activity, GH responses to L-dopa stimulation and platelet MAO-B enzyme activity were measured in 54 patients with major depression, dysthymic disorder, anxiety disorders.according to DSM lll-R( criteria and in 20 healthy subjects. The deiicient GH response to L-dopa was found only in major depression group. No difference were found among the groups in terms of MAO activity. But in there was a significant negative correlation between tne values of MAO-B activity and“A peak GH”in the major depression group. In addition to this, a positive correlation was also found between platelet MAO-B activitiesiand ages of the patients in the jmajor depression group. Although all our findings supported catecholaminergic hypoactivity hypothesis of major depression, but we considered that more evidence could be provided when activities of other enzymes related to this subject are evaluated.