Küreselleşmenin emek piyasaları üzerine etkisi: Türkiye imalat sanayi alt sektörlerinin emek talebi esnekliğinin bulunması
- Tez No: 147725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL KARGI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Küreselleşme süreci ekonomileri, piyasaları hızla etkileyen toplumları ise yeni toplumsal standartlar koyarak dönüştüren bir süreç olarak değerlendirilmektedir. Küreselleşme ekonomik olarak şu göstergelere sahiptir. Birinci olarak ticaret hacmi önemli oranda artmıştır, ikinci olarak doğrudan yabancı yatırımların artması, spekülatif sermayenin sınırlar ötesindeki dolaşımı, sermaye ve emeğin hareketliliği sonucu küresel mal ve hizmet piyasalarının, emek piyasalarının önemli ölçüde birbirine yakınsaması gerçekleşmiştir. Emek piyasalarının birbirine yakınsaması gelişmiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde emek piyasası koşullarını birbirinden bağımsız bir süreç içinde değerlendirilmesini zorlaştırmaktadır. Küreselleşmenin emek piyasaları üzerindeki etkisini analiz edebilmek için küreselleşme sürecini ekonomik açıdan ifade etmek gerekmektedir. Ekonomik Küreselleşme serbest ticaretin yaygınlık kazanması sonucu ticaret hacmindeki artış, mal ve hizmet piyasalarının, fiyatların, ücretlerin ve çalışma koşullarının birbirine yakınsaması ile karakterize edilebilir. Bu çalışma Türkiye imalat sanayii alt sektörlerinden tekstil ve gıda sektörünün ticari liberalizasyon sonucu artan ihracat ve ithalat hacinrierinin kendi emek piyasalarına etMlerinin analizidir. Bu çalışmada amaçlanan diğer imalat sanayii alt sektörlerinin nazaran dışa daha fazla entegre olmuş tekstil ve gıda sektöründe emek talebini belirleyen değişkenlerin belirlenmesini ve bir regresyon modeliyle bu sektördeki emek talebinin ticaret teorilerine ve emek piyasası teorilerine destek verip vennediğinin saptanmasıdır.
Özet (Çeviri)
Globalization is a kind of process in which national economies, national markets are highly influenced by this and it transforms the societies by imposing certain standarts. Globalization process has some economic indicators. The first indicator is growing trade volume due to liberalization of trade regimes of countries, the second indicator is the increase in foreign direct investment and the third one is the spread of speculative capital all over the world. All of these indicators show that the markets for goods and services and labors in different countries become more integrated and converge each other. As a result of this process what is happening in one nation market can not be understood without understanding what happened in other nations markets. To analyze the effect of globalization on labour markets it is necessary to define globalization in economic terms. This definition become more meaningfull, when we treat globalization as an increase in trade volume via liberalization of trade regimes of countries. With the aid of this definition the effect of globalization on different labor markets can easily be determined. This study is the analysis of export and import volumes of turkish textile and food industries on their labor markets. The purpose of the study is to find some variables that determine labour demand in textile and food industry and then to determine to what extent this labor demand and its determinants coincide with the economic theory.