Interdependency between İstanbul Stock Exchange and Newyork Stock Exchange
İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Newyork Menkul Kıymetler Borsası arasındaki etkileşim
  1. Tez No: 36383
  2. Yazar: ASLI BÖKESOY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLNUR MURADOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASI VE NEWYORK MENKUL KIYMETLER BORSASI ARASINDAKİ ETKİLEŞİM Aslı Bökesoy M.B.A. Danışman: Doç. Dr. Gülnur Muradoğlu Haziran 1994, 63 Sayfa Dünya sermaye piyasalarının küreselleşmesi ve uluslararası portfolyo yönetimi son yıllarda sıkça tartılışan konulardandır. Literatürde, pek çok sermaye piyasası etkileşimleri açısından incelenmiştir. Bu çalışmada, İstanbul menkul kıymetler borsası ve NewYork menkul kıymetler borsası Nisan 1992 den Aralık 1993 e kadar günlük indeksler kullanılarak karşılaştırılmıştır. Test sonuçlan göstermektedir ki, iki market birbirlerinden etkilenmektedir. Bu sebepten dolayı, sonuç olarak diyebiliriz ki, NewYork menkul kıymetler borsasındaki hareketler İstanbul menkul kıymetler borsasındaki hareketleri etkiler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTERDEPENDENCE BETWEEN ISTANBUL STOCK EXCHANGE AND NEWYORK STOCK EXCHANGE Aslı Bökesoy M.B.A. Supervisor: Assoc. Prof. Gülnur Muradoğlu June 1994, 63 Pages Globalization of world stock markets and international diversification of securities portfolios are topics that are widely discussed in the recent years. Many markets were analyzed for interdependencies in the literature. This study tests the interdependence between Istanbul Stock Exchange and NewYork Stock Exchange for the period between April 1992 and December 1993 using daily return indexes. Results of the tests showed that stock price indexes in both markets were nonstationary and that they are interdependent. Therefore, they point out the possibility that the price movements in Istanbul Stock Exchange are affected from the price movements in NewYork Stock Exchange.