Limanlarda kargo elleçleme sistemleri ve konteynerizasyon
- Tez No: 41266
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTAN GÜLGEZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET I»,“ Bu çalişmada ”Limanlarda Yuk Ellepleme Sistemleri“ basliği altinda sekiz bolum incelenmiştir. u u t' Birinci bolum ”giriş“ olup genel olarak ulaştirma, liman kavramlarinin küreselleşme sürecindeki gelişimi, önemi vurgulanmakta ve bir Iimanin etkili, etkin olmasi için liman elleçleme ekipmanlarinin bu durumuna etkisi belirtilmektedir. Ayrica limandaki elleçleme ekipmanlari konusunu bu ekipmanlarin mevcut olanlarini tanimak, yeni gelişen teknolojilerin takibi ile mûmkûn olacaği söylenmektedir. ikinci bolümde ”Küreselleşme Sürecinde Uluslararasi Lojistik Ve Deniz Ulaştirmaciliği“ basliği altinda; Küreselleşme sürecinin ticaret açisindan etkileşimleri, Bu küreselleşmenin makro açidan lojistikteki yerine değinilmiştir. Bu arada Lojistik kavrami ile birlikte arz yönünden lojistik, mega tasicilik, talep yönünden lojistik kavramlari irdelenmiştir.Daha sonra dünyadaki küreselleşmenin ulaştirmaya etkisinden deniz ulaştirmasi bolümü ayri bahis konusu olarak tetkik edilmiştir. Deniz ulaştirmasi ile ilgili yapilarin; Pazar, Navlun yapisinin etkileşimleri, yük çeşitlerinin bu yapilara olan etkileri verilmiştir. Üçüncü bolümde limanlarin bir ulaştirma modu olarak yerinden ve ilişkilerinden soz edilmekte, diğer modlar anlatilmaktadir. Çünkü Bütünleşik ulaştirmada hepsi bir bütün olduğu ve tek bir yapinin ayri ayri parpalari olduğu vurgulanmaktadir. Buna bağli olarak Modlarina gore terminaller ve çesitleride incelenmiştir. Dördüncü bölüm, bir terminal yönetiminin hangi faaliyet ve ilişki, düzenlemelerden geçtiğini anlatan konu olmuştur. Beşinci bolüm, ”Limanlarda Yük Elleçleme“ başliği altindadir. Ilk once yük işlemi nedir, hangi kapsamdadir ve gelişimi nasil olmuştur sorularina yanit aranmiştir. Bu işlemlerdeki insanin önemine ve etkisine de değinilmiştir. Ayrica bu işlemin farkli bazlara göre değişen sistemleri ele alinmiştir, burada liman tesislerindende bahsedilmiştir. Yük ellepleme sistemleri yük çeşitlerine göre ayri ayri detayli incelenmiş, operasyoniarin özü, mantiği izah edilmiştir. Daha sonra operasyoniarin yapildigi mahallere gore bu sistemlerin anlatimina geçilmiştir. Bu anlatimlar paralelinde bu elleçleme sistemlerinin özel ekipmanlari ayrintili olarak ”vurgulanmış, Konteynerizasyonun farkliliği one çikarilmiştir. Ayrica yükleme boşaltma yapilirken, ekipman seçim faktörlerinede değinilmiştir.Bu ekipmanlarin ekonomik ilişkileride vurgulanmistir. Altinci bolum“ Konteyner ve Elleçlemesi”başliği altinda incelenm altinda incelenmiştir. Daha evvelki konularda konteynerizasyonun avantaj iari ve dünya deniz taşimaciliğinin gelişiminin bu yönde olduğu gösterilmiş idi, bu nedenle ayri bir baslık altinda konteynerin yapisi, çeşitleri, gemileri, ekipmanlari vurgulanmistir. Yedinci bölüm, izmir ve Southampton limanlarinin karsilikli özelliklerinin anlatimdan ibarettir. Sekizinci bölümde“Sonuç ve Öneriler”başliği altinda İzmir limanina, Türk limanlarina ve genel liman yönetimine ait sonuçlar, öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Eight sections have been reviewed within this study under the topic of“Cargo Handling Systems at Ports”. The first section is the Introduction and transport, development and importance of port aspects within globalism, effects of cargo handling equipment on port efficiency are mentioned generally. The second section, with the topic of“International Logistics and Sea Transportation within Globalism”, reviews both the effects of globalism on trades and the role of globalism in logistics in a macro way. The supply and demand sides of logistics are also summarised. The effects of globalism on sea transport are mentioned in a seperate subsection. The relations between ports and other transport modes are specified in the third section. Section four comprises the management of port terminals. Section five is under the topic of“Cargo Handling at Ports”. Cargo processing, types of cargos and cargo handling systems are analysed in details. The sixth section is“Containers and Handling”. The advantages of containerisation, structure, types, equipment of containers are examined. Specifications and comparison of Izmir and Southampton ports are handled within section seven. The eigth section is“Conclusion and Proposals”.