Nicotiana rustica L. ile farmakolojik çalışmalar
- Tez No: 14774
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YALÇIN TEKOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET N. Rustica L. bitkisinden elde edilen total alkaloid ekstresi ve nikotin farelere aşağıdaki dozlarda verilmiş ve: 0.125 mg/kg dozunda lokomotor aktiviteyi artırmışlar, 1 mg/kg dozunda azaltmışlardır. Merak (tecessüs) davranışı düşük dozlarda etkilenmemiş, 1 mg/kg dozunda azalmıştır. 0.75 mg/kg dozunda farelerde agressiv atakların sayısını azaltmış ve aktif saldırı süresini kısaltmışlardır. 2.5 mg/kg dozunda ise farelere intraperitoneal yolla verilen asetik asitten sonra ortaya çıkan kıvranmaların sayısını azaltmışlar, kıvranmalar ortaya çıkana kadar geçen süreyi uzatmışlardır. Bu deneylerde nikotin ve eşdeğer dozda total alkaloid ekstresi arasında bir farklılık bulunmamıştır.72 Total alkaloid ekstresinin farmakolojik etkilerini nikotinik reseptörler üzerinden meydana getirdiği anlaşılmıştır.“Maraş Otu”nun kullanıcılar içerisindeki etkilerini incelemeye yönelik olarak yapılan anket sonuçları da deneysel çalışmaların sonuçlarını destekler mahiyettedir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Total alkaloid extract obtained from N.Rustica L. plant and nicotine were given to mice in these doses and: At dose of 0.125 mg/kg they increased the locomotor activity, but they decreased it at dose of 1 mg/kg. Exploratory behavior wasn't affected at low doses but decreased at dose of 1 mg/kg. At dose of 0.75 mg/kg the number of aggressive attacks of mice decreased and the time interval of active attack shortened. On the other hand at dose of 2.5 mg/kg the number of stretching movements decreased and the latent period necessary for occuring of the stretching movements lengthened after intraperitoneal acetic acid administration. In these experiments there was no statistically significance between the effects of nicotine and equivalent dose of total alkaloid extract.74 It was concluded that the total alkaloid extract shows it pharmacological effects via nicotinic receptors. Also the results of the injuiry realized to investigate the effects of“Maraş Otu”on its addicts support the results of experimental studies.