Boğaz kültürlerinden beta hemolitik streptokok izole edilen hastalarda ASO, CRP ve sedimantasyon değerlerinin araştırılması
  1. Tez No: 14773
  2. Yazar: ZEHRA YAĞMUR CORUK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENİS DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Boğaz kültürlerinde beta hemolitlk streptokok İzole edilen hastalarda kültür ile ASO, CRP ve sedimantasyon hızı arasındaki ilişkiyi araştırmak amacı ile 247 hasta, kontrol grubu olarak 70 sağlıklı kişi çalışmaya alındı. Bu kişilerin boğazlarından sürüntü örneği alınırken aynı anda serolojik yönden araştırmak için kan alındı. Boğaz kültürlerinde; Hasta grubun 198 'inde, kontrol grubunun 60'ında normal flora ve diğer bakteriler üredi. Hasta grubun 49 'unda kontrol grubunun 10 'unda beta hemolitik streptokok'lar üretildi. Serolojik çalışmalarda; Boğaz kültürlerinde beta hemolitik streptokok üretilen 49 kişinin 38 'inde ASO pozitif, beta hemolitik streptokok üretilmeyen 198 kişinin 73' ünde ASO pozitif bulundu.33 Sağlıklı kişilerin oluşturduğu grupta beta hemolitik streptokok üreyen 10 kişiden 7 'sinde ASO pozitif, beta hemolitik streptokok üreme yen 60 kişiden 5 'inde ASO pozitif bulundu. Beta hemolitik streptokok Üretilen hasta gruptaki 49 kişinin 16'- sında CRP pozitif, beta hemolitik streptokok üretilmeyen 198 kişinin 68 inde CRP negatif bulundu. Sağlıklı kişilerin oluşturduğu grupta ise beta hemolitik streptokok üretilen 10 kişinin 3' ünde CRP pozitif, beta hemolitik streptokok üretilmeyen 60 kişinin A 'ünde CRP pozitif bulundu. Hasta kişilerin oluşturduğu grupta boğaz kültürlerinde beta hemolitik streptokok üretilen 49 hastanın 2 'sinde RF pozitif, beta hemolitik streptokok üretilmeyen 198 kişinin 6'smda RF pozitif bulundu. Sağlıklı grupta beta hemolitik streptokok üretilenlerde ve üretilmeyenlerde RF negatif bulundu. Hasta kişilerin oluşturduğu grupta beta hemolitik streptokok üretilen 49 hastanın 33 'ünde sedimantasyon hızı yüksek, beta hemolitik streptokok üretilmeyen 198 kişinin 8 'inde sedimantasyon hızı yüksek bulundu. Sağlıklı grupta boğaz kültürlerinde beta hemolitik streptokok üretilen 10 hastanın 4 'ünde sedimantasyon hızı yüksek bulundu. Bulduğumuz değerler khi kare ve Fisher kesin khi kare kesti ile karşılaştırıldı. Boğaz kültürlerinde beta hemolitik streptokok Üreyenlerde ASO testinin ve bulunan değerler çok önemlidir. CRP ve sedimantasyon hızı değerleri ise infeksiyonun akut ve kronik safhasını belirlemek-34 te önemlidir. CRP ve sedimantasyon hızı değerlerinin belirlenmesi vücut ta infeksiyon odağının bulunduğunu göstermesi açısından önemlidir. Boğaz kültürlerinde beta hemolitik streptokok Üremeyen fakat ASO değerleri pozitif bulunan kişilerin takip ve tedavisi ve streptokok infeksiyonlarının komplikasyonlarına karşı bilinçlendirilmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY It was investigated if there was any delationship between ASO,CRP, RF and sedimantation rate in 247 patients and 70 healthy individuals as a control group. While throat swab specimens were taken, also the blood samples for the serological studies were obtained at the same time. At throat cultures; 198 of the patients and 60 of control group had normal flora and other bacteria. Beta hemolytic streptococci were isolated from 49 of the patients and from 10 of control group. At serological studies; ASO was positive in 38 of 49 patients of whom beta hemolytic streptococci were isolated at their throat cultures, and in 73 of 19836 patients of whom beta hemolytic streptococci were not isolated. ASO was positive in 7 of 10 healthy individuals of human Beta hemolytic streptococci were isolated and in 5 of 60 healthy individuals of whom beta hemolytic streptococci were not isolated. CRP was found positive in 16 of 49 patients of whom beta hemolytic streptococci were isolated and negative in 68 of 198 patients of whom beta hemolytic streptococ were not isolated. CRP was found positive in 3 of 10 healthy individuals whom beta hemolytic streptococ were isolated, and in A of 60 healthy individuals of whom beta hemolytic streptococ were not isolated. RF was positive in 2 of 49 patients who had beta hemolytic strepto coc of their throat cultures and in 6 of 198 patients of whom beta hemolytic streptococci were not isolated. At the healthy control group, RF was found negative both in those of whom beta hemolytic streptococ were isolated and were not. At the patients group, sedimentation rate was high in 33 of 49 patients of whom beta hemolytic streptococ were isolated and in 8 of 198 patients of whom beta hemolytic streptococ were not isolated. At the healthy group sedimentation rate was found high in 4 of 10 of whom beta hemolytic streptococ were isolated. The values obtained were compared by khi square and Fishers definite khi square tests. ASO values were very important in those of whom beta hemolytic streptococ were isolated from their throat cultures. CRP and37 sedimentation rate values were important to determine the acute and chronic phase of infection. To determine CRP and sedimentation rate values were important to show the presence of infection focus in the body. It's necessary to follow up and to throat those of whom beta hemolytic streptococ don't grown of their throat cultures but ASO values were positive and to inform them about the complications of strepcococcal infections.