Acil ve elektif karın ameliyatlarında değişik kesilerin kan gazları ve kan pH'sı üzerine etkisi
- Tez No: 14775
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT BENGİSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
50 ÖZET Temmuz 1990 ile Ocak 1991 tarihleri arasında 40'ı kadın, 24'ü erkek olmak üze re toplam 64 genel cerrahi hastasında uygulanan üst abdominal cerrahi girişimlerinin; 1-Aciliyetinin ve 2- Farklı kesi türlerinin, kan gazları ve pH'sı üzerine etkileri araştırıldı. Kardiyopulmoner bir patolojisi olan hastalar çalışmaya alınmadı. 23'ü kadın, 9'u erkek olmak üzere toplam 32 erişkin hastada elektif üst abdominal girişim; 17'si kadın, 15'i erkek olmak üzere toplam 32 erişkin hastada acil üst abdominal girişim uygulandı. Elektif kesilerin 10'u üst orta hat, 10'u üst paramedian ve 12'si subkostal türde; acil kesilerin ise 12'si üst orta hat, 10'u üst paramedian ve 10'u da subkostal türde idi. Bütün hastalarda ameliyattan hemen önce, ameliyattan 1, 3 ve 5 gün sonra kan pH, P02 ve PC02 değerleri belirlendi. Elektif hastların preopeatif değerleri, kont rol grubu olarak alındı. Kontrol grubunda ortalama pH değeri 7.40 ± 0.006, P02 80.56 ± 1.447, PC02 39.35 ± 0.761 (Tablo:4) iken, preoperatif bütün acil kesilerde ortalama pH değeri 7.37 ± 0.006, P02 73.38 ± 2.401 ve PC02 38.49 ± 0.850 olup (Tablo 4) üst orta hat kesiler hariç genelde respiratuar asidos yönünde bazı farklılıklar gözlendi (pH için p0.05, P02 için p>0.05, PC02 için p> 0.05). Acil üst orta hat kesilerinde ise preoperatif ve postop 1. günlerde, diğer kesilerden farklı olarak metabolik asidoza eğilim görüldü. Bütün elektif kesilerde ortalama pH ve kan gazı değerleri postop 1. gün pH 7.36 ± 0.001, P02 68.15 ± 1.81, PC02 41.41 ±1.01; postop 3. gün pH 7.39 ± 0.007, P02 71.39 ±1.71, PC02 39.40 ± 0.86; postop 5. gün pH 7.39 ± 0.008, P02 77.60 ± 1.60, PC02 38.0 ± 0.79 olup yine hafifçe respiatuar asidoza eğilim gösteriyordu. Bütün gruplarda kan gazı ve pH değerlerinin en az bozulduğu ve en çabuk düzeldiği kesiler sıra ile subkostal, paramedian ve üst orta hat kesiler idi. Aciliyetin ise postoperatif kan gazı ve pH değerlerini zannedildiği kadar etkilemediği, bilâkis düzelttiği gözlendi. Yine gruplardan hiç birinde tedavi gerektirecek derecede ciddi asid - baz dengesi bozukluğu ve akciğer komplikasyonu görülmedi.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The effects of 1- Emergency and 2- The different types of insicions on the blood gases and the pH levels in 64 patients with 40 females and 24 males of general surgery, which were going to an upper abdominal surgical intervention, between July, 1990 and January 1991 were investigated. The patient with a cardiopulmonary disease were excluded. In 32 adult patients, with 23 females and 9 ma les, an elective upper abdominal intervention, and in 32 adult patients, with 17 females and 15 males, an emergency upper abdominal intervention was indu ced. The incisions in the elective patient were in upper median type in 10, upper paramedian type in 10, and subcostal type in 12 cases; while in the emergency group they were in upper median type in 12, upper paramedian type in 10, and subcostal type in 1 0 cases. In every cases the blood pH, P02 and PC02 levels were recorded preoperati ve^, and on the 1st, 3rd and 5th day postoperatively. The preoperative values of the elective group were assumed as control, which were as follows: pH=7.40 ± 0.006, P02 80.56 ± 1.447 and PC02 39.35 ± 0.761 (Table 4). The preoperative blood gases and pH values in the emergency group were as follows pH 7.37 ± 0.006, P02 73.38 ± 2.401 and PC02 38.49 ± 0.850 (Table 4), which were re sembling a trend to the respiratory acidosis, but the upper median insicions (p0.005 for pH, p>0.05 for P02, p>0.05 for PC02, table 19). A trend to metabolic asidosis was observed in the group of upper median emer gency insicions on th 1 st day, differing than the others. The avarage postoperative values in the elective groups were as follows: The first day pH 7.36 ± 0.001, P02 68.15 ± 1.82 PC02 41.41 ± 1.01 ; the 3 rd day pH 7.39 ± 0.007, P02 71.39 ±1.71, PC02 39.40 ± 0.86; the 5 th day pH 7.39 ± 0.008, P02 77.60 ± 1.60 PC02 38.0 ± 0.79 respectively; which were in a trend of a mildly respiratory asidosis. As for the pH and blood gases, in all groups the most quick improvement and the least detonation was obsorved first in the subcostal, second in the parame dian and the last in the upper median insicions, in order. It was understood that emergency interventions did not detoriate the blood gases and pH levels, as it was supposed, but it improved them. Again no acid - base detonation and no pulmonary complication was detected, as serious as needing a treatment.