Foreign policy and public opinion in Turkey: An application of the hierarchical model of attitude constraint
Türkiye'de dış politika ile ilgili tutumlar: Hiyerarşik tutum kısıtlaması modelinin uygulanması
  1. Tez No: 147773
  2. Yazar: MEHMET EMRE HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÇARKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Türk dış politikası üzerine oluşan kamuoyu hakkında şu ana kadar yapılan çalışmalar lelîikle olanı tasvir etmekle kısıtlı olup eldeki veriyi bir modelle açıklama lusunda yetersiz kalmışlardır. Dış politika üzerine olan tutumların oluşmasını msel bir modelle açıklamak hem homojen olmayan kamuoyunun uluslararası aşmalar üzerindekini etkisini daha iyi anlamamızı sağlayacak, hem de ileride ydana gelecek uluslararası olaylarda oluşacak kamuoyunu tahmin etmek için bize dımcı olacaktır. Bu tez, bilgi işleme teorisini kullanarak, soyut inanç ve değerlerin dük bilgi akışının özellikle karmaşık ve belirsiz bir alan haline getirdiği dış itikada bireyin tutumlarım belirleyip belirlemediğini görmek için hiyerarşik tutum ıtlaması modelim uygulamaktadır. :de, kırsal ve kentsel nüfusu içine alan bir ulusal anketten elde edilen veri, lineer ve stik regresyon yöntemleriyle test edilmiştir. Kullanılan modelin parçalan ise Türk lumunu bölen“fay”hatlarını inceleyen literatür baz alınarak inşa edilmiştir. gular, sosyoekonomik statüde beklenen değişkliğin dış politika tutumlarım irleyen önemli bir elken olduğunu göstermektedir. Istatistiki olarak önemli olduğu de, dindarlık aynı modelde görece olarak daha az etkili bir faktördür. Ayrıca, lenenin aksine grup aidiyeti / kimliği tutum belirleme konusunda önemsiz derecede rol oynamaktadır. Bundan ajite ve ideolojik olarak polarize olmuş ufak bir Kürt bunu ayrı tutabiliriz. Üçüncü taraf oyuncuları (Avrupa Birliği) da bireylerin.kiye'nin izlediği spesifik dış politika tutumları üzerinde sahip olduğu tutumları Üayan etmenlerden biri olarak ortaya çıkmaktadır. lahtar Kelimeler: Dış politika, kamuoyu, tutum ve algılama, anket, Avrupa Birliği vı-
Özet (Çeviri)
vious studies on Turkish public attitudes on foreign policy have mostly been of criptive nature and failed to test a model against the data at hand. Explaining sign policy attitude formation with a model both sheds light on to the role of public tudes in international negotiations and renders predictive power for identifying »lie attitudes in future international incidents. Using information processing theory,, thesis applies the hierarchical model of attitude constraint to see whether tracter beliefs and values of an individual determine her attitudes in foreign policy 1m, a realm which is especially complex and ambiguous to make sense out of with ryday stimuli one is exposed to. iple ordinary least squares and binary logistic regressions were run on a data ained from a nationwide survey that included both urban and rural areas. The ıponents of the model were derived from previous literature that examined the fault ss of Turkish society. dings suggest lhat expectation in socioeconomic status change is a major jrminant in foreign policy attitude formation. While statistically significant, giosity plays a relatively minor role in the model. Contrary to title expectations, up identity also plays a trivial role as a constraining factor in attitude formation - y an ideologically polarized, agitated small Kurdish group consistently stand out in foreign policy attitudes. Trust in third party actors (i.e. the European Union) prove onstrain attitudes in specific foreign policies pursued by Turkey. pwords: Foreign policy, public attitudes, attitude constraint, survey, European ion -v-