Evlenmeden doğan kanunlar ihtilafı
Marriage in the conflict of laws
- Tez No: 81616
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Devletler Özel Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
182 ÖZET Bu tez çalışmasında“Evlenmeden Doğan Kanunlar İhtilân”konu su incelenmiş ve özetle şu sonuçlara varılmıştır: Evlenmenin kurulabilmesi için gerekli olan şartlar“aslî (maddî) ve şeklî şartlar”olmak üzere ikiye ayrılır. Evlenmenin aslî şartlan evlenme iradesi, evlenme ehliyeti ve evlenme engelleridir. MÖHUK md. 12/1. c.I'de“evlenme ehliyetine ve şartlarına taraflardan herbiri- nin evlenme anındaki millî hukukun uygulanacağı”ifade edilmektedir. MÖHUK öncesi dönemde yürürlükte bulunan EHVK'mn konuyla ilgili 4. maddesine göre de evlenmenin asli şartlarına kural olarak ilgilile rin millî kanunları uygulanır. EHVK, aslında Osmanlı ülkesinde bulunan gayrimüslim yabancılar için öngörülmüştür. Ancak Cumhuriyetin ilânı ile hukukta birlik ve lâiklik ilkelerinin kabul edilmesi EHVK'mn kapsamım değiştirmiş ve din farkı olmaksızın Türkiye'de bulunan tüm yabancıları kapsar hale getirmiştir. EHVK'mn bir başka eksiği de, tarafların farklı tâbiiyette olması halinde ihtilâfın nasıl halledileceğine ilişkin açık bir hüküm ihtiva etmemesidir. Söz konusu hükümde bu halde, ihtilâfın devletler hususî hukuku kurallarına göre halledileceği biçiminde muğlak bir ifade yer almaktadır. Evlenmenin şeklî şartlan MÖHUK md. 12/1. c.II'de“evlenmenin yapıldığı yer hukuk”u olarak Türkçeye çevirebileceğimiz“LRA”kuralına tâbi kılınmıştır. MÖHUK öncesi dönemde bu konuyla ilgili bir hüküm olmamasına karşın uygulamada“LRA”kuralı benimsen miştir. MÖHUK md. 12/1 son cümlede konsolosluk evlenmelerine müsaade edilerek“LRA”kuralına istisna getirilmiştir. Evlenmenin genel hükümleri, evlenme akdinden doğan ve kan koca arasındaki mal rejimleriyle ilgili olmayan hükümlerden ibarettir.183 MÖHUK md. 12/II'de evlenmenin genel hükümlerinin tâbi olacağı hukuk basamaklı (şelale) bağlama kuralı ile ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Bu düzenleme MÖHUK öncesi dönemde doktrinde ifadesini bulan görüşlerin yasallık kazanması anlamına gelmektedir. MÖHUK'un yürürlüğe girmesinden önceki dönemde evlilik mal larına uygulanacak hukukla ilgili açık bir hüküm yoktu. MÖHUK, 14. maddesindeki kapsamlı düzenlemesi ile bu konudaki uygulanacak hukuk tartışmalarına da son vermiştir. Ayrıca taraflara hukuk seçimi imkânı da tanımıştır. Atıf ve vasıflandırma yetkili kanunun tayinine yarayan kaideler dendir. MÖHUK öncesi dönemde atfa ilişkin genel bir kural yoktu. MÖHUK md. 2/III ile hukukî işlemler alanında herhangi bir ayırıma gidilmeksizin hem tek dereceli, hem de iki dereceli atıf kabul edil miştir. Kanuna karşı hile, kamu düzeni ve doğrudan uygulanan kurallar ise yetkili kanunun uygulanmasını engelleyen hallerdendir. Doğrudan uygulanan kurallar ile kamu düzeni birbirinden farklı içeriğe sahiptir. Ortak yönleri ise yetkili yabancı hukukun uygulan masını engelleyen hallerden olmalarıdır. Buna karşın devletler hususî hukukunda asıl olan yetkili yabancı hukukun uygulanması olduğundan, uygulamada bu kavramları yerli yerinde kullanıp, her fırsatta Türk hu kukunu uygulama eğiliminden vazgeçmek doğru bir davranış olur ka naatindeyiz.
Özet (Çeviri)
184 SUMMARY In this study marriage in the conflict of laws has been examined and briefly the following results have been achieved: The requirements for concluding a marriage is separated as“essential requirements”and“formal requirements”. Essential requirements of marriage are, marital intent, capacity to marry and prohibitions to marry.“Statute on Private International Law and Law of International Procedure”(1) in art. 12/1 line 1 reads that, the national law of each spouse governs capacity to marry and requirements of marriage. The relevant article of the statue which was in force before MÖHUK, namely“The Statute on Rights and Duties of Aliens in Turkey”(2) states in principle that the essential requirements of marriage are governed by the national law of each party (art. 4). In fact EHVK was enacted for non-muslim aliens resident in the Ottoman country. Nevertheless, upon the declaration of the Republic the reception of the principles of unity in law and seculariry had enlarged the scope of application of EHVK to aliens regardless of any differences as to religion. EHVK also do not bring any rule to solve the conflicts where both parties belong to different national states. In art. 4, a vague reference was made to private international law rules as to the settlement of conflicts. The formal requirements of marriage is regulated in MÖHUK art. 12/1 line 2. This line reflects the principle of locus regit actum (3) and refers the matter to the law of the place where the marriage was celebrated. Before MÖHUK. though there was no rule to this effect. LRA principle had been accepted in practice. MÖHUK art. 12/1 last sentence provides an exception to LRA principle. (1) Hereafter MÖHUK. (2) Hereafter EHVK. (3) Hereafter LRA.185 General effects of marriage, is limited to the rules emerging from marriage contract except those related to matrimonial property. In MÖHUK art. 12/11. the law governing the general effects of marriage is regulated in detail as“rattachement en cascade”. By this type of regulation the doctrinal views before MÖHUK had been legalised.. There was no explicit rule on matrimonial property in the period before the MÖHUK came into force. MÖHUK. in its comprehensive way of regulation of art. 14, had put an end to discussions on applicable law. Besides, art. 14 has also recognized parties an opportunity of party autonomy. Renvoi and characterization are the tools operate in the course of determining the applicable law. In the period before MÖHUK there was no general rule on renvoi. MÖHUK art. 2/III without making any distinction between legal acts accepts both remission and transmission. On the other hand, evasion of law, public policy proviso and loi applicable immediate are the reasons that preclude the application of foreign law. Though loi applicable immediate and public policy proviso are different as regards their scope, the common feature of those is that, they both preclude the application of foreign law. Nevertheless, since in private international law application of foreign law is the rule, in the opinion of the writer of these lines they should be made use of where necessary and the tendency of applying Turkish law in entire cases should be left.