Atletizmde yönetim ve organizasyon
- Tez No: 14789
- Danışmanlar: PROF.DR. SACİD ADALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
ÖZET Bu tezin her bir bölümü veya atletizmin çeşitli dallarının“Yönetim ve Organizasyonu”nu ayrı ayrı tez konuları olmakta mümkündü.-- Bütün spor branşlarının anası kabul edilen“Atletizmin Yönetim ve Orga nizasyonu”nun, modern çağa uygun bir el kitabının olmayışı, tezimin konusu için“Genel ve Dairin”bir araştırmaya yönelmeme sebep oldu. So nucun bu boşluğu doldurabileceği inancını taşıyorum. Bu tezde, koşu, atma, atlama ve yürüyüşün, kış ve yaz yarışmalarının organizasyonu ve yönetimi; sporcuları, hakemleri ve yöneticileri ile incelenmiştir. Bu incelemede; planlar, programları, organizasyonları ve spor mal zemeleri, hataları, yanlışlıkları ve eksiklikleri ile en ince detaylarına kadar ele alınmış ve modern manada nasıl olması gerektiği gözler önüne se rilmiştir. Nizamlar, uygulamalar sahada yerleşme düzenleri bu anlayış içerisinde mahiyeti itibariyle“Atletizm”sporunun önemli bir el kitabı olan bu tez içerisinde yerlerini almışlardır. Bu çalışma yönetim için kuralları, dikkate alan bir yönetmenlik oldu ğu kadar her türlü ihtimali göz önünde bulunduran yol gösterici bir orga-i nizasyon tezidir. Ülkemizin atletizmde Balkan Şampiyonası ve Akdeniz Oyunlarının Organi zasyonuna talep olduğu şu günlerde bu araştırmanın, organizasyon komitelerimiz ve hakemlerimize faydalar sağlayacağına inanıyorum. AHMET KETEN
Özet (Çeviri)
SUMMARY It was possible to make a thesis subject seperately, different branches of management and organization or a part of it. It was caused to“general and deeply ”investigation because of shortage of such book suitable for the modern age about Trackxfield sport which is accepted main sport between the others. r aj Running, walking jumping and throwing were investigated it's refree, managers and sportsman for the winter and summer organization management. In this investigation plans programmes, organizations, sport materials were considered very deeply with their mistakes and deficients. The rules, applications placing regulation at field took part in thesis This work is an organization thesis which shows the way about subject above. I hope this work will be useful, because of our country, is eager to organize The Balkan Championships and Mediterranear game.