Geleneksel Karakucak güreşlerinin tarihsel kökenleri, yayılma alanları ile organizasyon biçimlerinin incelenmesi
The study of the historical sources and spreading areas with the organization ways of the traditional Karakucak wrestling sports
  1. Tez No: 147890
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İnsan topluluklarını millet yapan kültür unsurlarından biride spordur.Spor, kişisel olduğu kadar sosyal bir olgudur.Türk milletinin sosyal tarihi içerisinde spor tarihinin,çağlar içindeki akışında yaşadıkları ortam, meydana getirdikleri spor olaylarında etkili olmuştur.Özellikle ilk insanların doğaya ve yırtıcı hayvanlara karşı vücutlarım ikili mücadele unsuru olarak kullanmaları güreş sporunu doğurmuştur. Türk spor kültürü içerisinde ayrı bir yeri olan güreş sporu çağlar boyu ecdadımız tarafından büyük bir maharetle uygulanmıştır.Güreş sporunun peygamber efendimiz tarafından bizzat uygulanan ve tavsiye edilen bir spor olması ve güreşin yiğitliğin, mertliğin,cesaretin ve cengaverliğin bir ifadesi olması sebebiyle güreş, Türk milleti tarafında çağlar boyu büyük bir iştiyakla uygulanmıştır.Güreş, Türk insanının“Türk gibi kuvvetli”düsturunu, dünyaya bir nam olarak salan, yiğitlik sporudur.Güreş, bir kültür olarak sosyal hayatımıza öylesine yerleşmiş ki düğünlerimizin, merasimlerimizin, şenliklerimizin ve törenlerimizin vazgeçilmez bir eğlence kaynağı olmuştur. Türk milleti tarafından geleneksel olarak yapılan güreş çeşitlerini şöyle sıralayabiliriz; Karakucak güreşi,Kuşak Güreşi, Aba Güreşi, Şalvar Güreşi, Yağlı güreş ve (Kırk Pınar) Sinsin Güreşi ve nadirde olsa Su Güreşi (Tumdurmaç) Güreş sporunu, bizim spor kültürümüz içerisine yerleştiren en önemli sitili Karakucak güreşidir.Karakucak güreşi Türk güreşinin temelini teşkil etmektedir ve bu güreşi eski Türkler her fırsatta uygulamıştır.Güreş sporunun büyük bir haslet olarak Türk milletinin geleneklerine yerleşmesinde büyük bir yeri olan karakucak güreşi;ülkemizde sınırlıda olsa halen yapılmaktadır.Ama üzülerek belirtmeliyim ki sosyal yaşamımızın bir çok alanında yaşanan kültür yozlaşmasından karakucak güreşi de nasibini almış ve unutulmaya yüz tutmuştur.Bir karakucak güreşçisi olarak beni böyle bir araştırma yapmaya iten sebeplerden biriside bu düşünce olmuştur. Karakucak güreşi günümüzde Kahramanmaraş, Sivas, Tokat, Çorum,II Arnasya*AnkaraAdana,Mersm,Osmaıüye,Niğde,Kayseri,Samsu^ can,Malatya Erzurum,Kars Yozgat ve Diğer İllerimizde düzenlenen bazı şenliklerde, festivallerde ve şölenlerde yapılmaktadır.Ayrıca her yıl Geleneksel Spor Dallan Federasyonu tarafından“Karakucak Güreşi Türkiye Şampiyonası ”yapılmaktadır.Bu güreşler 48-53-57-62-68-74-82-90-100-130 kiloları üzerinden yapılmaktadır. Bir Karakucak güreşi organizasyonu için önce güreşi düzenleyecek olan kişi veya tüzel kişilik karakucak güreşi düzenleyeceğine dair bir dilekçe yazıyor ve bu dilekçeyle beraber güreş için bastırılan afişin bir örneğini ve dağıtılacak toplam ödülün yüzde beşi tutarındaki parayı güreş federasyonunun hesabına yatırıldığını gösterir dekontu Gençlik ve spor il müdürlüğüne gönderir.Müdürlükte bu talebi Güreş federasyonuna iletir,izin verilirse güreş düzenlenir. Geleneksel spor dallarının çoğunda olduğu gibi karakucak güreşinde de güreşler müzik eşliğinde yapılır.Müzik aleti olarak davul -zurna kullanılır ve makam“Köroğlu”makamıdır.Güreşlere başlamadan önce“meydancı veya salavatçı”adı verilen yörenin bilinen ve eski güreşçilerinden olan bir kişi tarafından güreşçiler seyircilere tamtüır.Meydancmm güreşçileri tanıtmasından sonra güreşçiler güreş meydanına toplu olarak çıkarlar ve“Perdah veya Peşrev”adı verilen hareketlerle hem güreşe ısınırlar hem de seyircilere şov yaparlar.Güreşin süresi; eski karakucak güreşlerinde güreşçilerden birinin göbeğinin gün görmesine (Güreşçilerden birinin köprü pozisyonuna gelmesi) kadar sürerdi.Günümüz karakucak güreşlerinde ise 10 dakikalık normal sürede güreş yapılmakta bu sürede güreşçilerden biri, rakibini köprü pozisyonuna (eğer köprülü karakucak güreşi ise rakibi tuş edene dek) getirirse güreş biter. Ama normal sürede güreş bitmezse 6 dakikalık uzatma güreşi yapılır.Bu uzatma bölümünde minder güreşi kuralları geçerlidir ve rakibini tuş eden veya en fazla puanı toplayan güreşçi güreşi kazanır.nı Karakucak güreşinde boylarında veya kilolarında dereceye giren güreşçilere güreş organizasyonu tarafından ve güreşi izlemeye gelen seyirciler tararından çeşitli ödüller verilir.Bu ödüller daha çok altın cinsinden olmaktadır. Karakucak güreşi günümüz güreşine bir alt yapı olarak hizmet etmiş ve bir çok şampiyon güreşçinin yetişmesine zemin hazırlamıştır.Bu güreşçilerin başında Yaşar DOĞU gelmektedir.Yaşar DOĞU, karakucak güreşi ile yetişmiş ve minderlerde dünyaya nam salmış bir sembol pehlivanımızdır. Günümüz Türk güreşini bulunduğu yerden daha ileriye götürmek ve daha çok şampiyonlar yetiştirmek için muhakkak karakucak güreşlerinin yaygınlaştırılması ve devlet desteğinin gerekli düzeye çıkarılması gereğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
One of the cultural prosperities making the social groops nation is sportSport is not only an indivic dual but also a social.Wehen wee look at the historical of motter the Turkish nation we see they make sportive branches according to their social environment. Especially As the ancient man uset to defance nis body by dual struggle against to nature and wild animals, wrestling sport was born. Wrestling sport whic is very important in Turkish sports culture had been put into practise by our ancestors throughout the ages. Wrestling sports was done by our prophet and advised by him and dhen As wrestling means being brave,strang and courageous it was done by Turkish people in deep willingoess in ages.it resembles the ruled word“Strong as Turk'all around the world as acourageous sport Wrestling was so settled in our life as a tredion in our culture and social life it is a basicpart for anjoying of our wedding,fest vals,programmes. We can step the traditional Turkish wrestling spesial like that Karkucak wrestling,Kuşak wrestlingAba wrestling Şalvar wrestling Yağlı wrestling and Kirk pinar,Sinsin wrestlingand rarely Tumdurmaç The mostimportant wrestling style which setle the wrestling into our psort culture is Karakucak Wrestling it is basic style of the Turkish wrestling and then our ancestors put it into practise everytime. Karakucak wrestling which lead to setle wrestling in Turkish tarditions stil was done rerely in our country.But infortunately mast say that Karakucak wrestling was deeply effected by the general cultyral degenaration in many are of our life and became About forgatable asa I am a Karkucak wrestler then main reason which forcet to search this topic is thatİn our time Karakuicak wrestling has been being done and remembered i,n some festivdsinKahramanmaraş^ivas,Tokat,ÇonırnArnasya^nkaraAdana^ersm,Osmaıu yeNiğdeJKayseri,Samsun^Artvin,Ordu,Erzin can,Malatya Erzurum,Kars, Yozgat and some other cites.And very year ”the Yurkry championship of Karakucak wrestling was organiset by the traditional sports branches federation.These wrestling are done over the weights as 48-53-57-62-68-74-82-90-100-130 kilos. A person or an ofical statue who wans toorganise a karakucak wrestling organisationwrites an application of reguest“he applieswith it and an example of which was for the wrestling and also %5of the awards tahat was sent to the federation bank cash tax sends them to the Turkish touth and sports City monagement The monogment traditional sports noranchesand also kakakucak wrestling was done in a parmarship of music.As the musical instrument drumsand-zurna ae used and tune is köroğlu wrestling style. Meydancı and salavatci who is well known and old sportsman of the area introduces the wrestlers to the audiences at &st.After meydancı introduced the wrestlers enter the space together and they both do exercise and show to the avdiences with the activities called Perdaht and Peşrev.The wrestling period in oldkarakucak wrestlings was going on the showingon of the sports men 's belly until the daylight but today it is acted innormal period for 10 minutes til one of the ivals vill maka the other into the biridge position Who has degres in their kilos and heights are avardet by wrestling organization or the spectacors with many kinds of pirizes. These prizes are commonly made of gold. Karakucak wrestling served for the basament of modern wrsetling and let to grow mani champion wrestlers the most famous one of them is ”Yaşar DO?U".VI Yaşar DO?U was educated in karakucak wrestling and was a champion known with his feme in the wrestling rings all around the world a imporove the modern Turkish wrestling more and more and to grow up more champions.