Emniyet teşkilatında halkla ilşkiler ve Niğde ilinde bir uygulama
Public relations in Turkish organization security organization and a resarch region
  1. Tez No: 147895
  2. Yazar: ENAM TEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Her insanın çeşitli ihtiyaçları vardır. Bu ihtiyaçlardan biri de güvenlik ihtiyacıdır. İnsan kendini güven içinde hissetmeden huzurlu olamaz. İnsanın yapısı suç işlemeye ve hata yapmaya meyilli olduğundan, bazı insanlar toplumun huzurunu bozacak davranışta bulunabilirler. Bu tür durumlarda, böyle davranışlarda bulunan insanların, gerek toplumun otokontrolü ile gerekse yazılı ve yazılı olmayan kurallar sayesinde kurallara uyması sağlanır. Yazılı kurallar devletin yasama gücünü kullanmasından doğmuştur. Devlet bu kuralları koyduktan sonra sıra, toplumun bu kurallara uymasını sağlamaya gelir. Bunu ise polis vb. teşkilatlar kurarak sağlamaya çalışır. Polis vb. kurumlara eski çağlardan beri rastlamaktayız. Çünkü; güvenlik ihtiyacı toplumun en önemli ihtiyaçlarındandır. Polisin görevi eskiden bir şehrin idaresini düzenleyen kurumların tamamını ifade ederken, bugün toplumun huzur ve güvenliğinin sağlanmasına indirgenmiştir. Polisliğin Tarihçesine şöyle bir baktığımızda, batı Avrupa'da polisin bugünkü çizgileri, 1667'de polis tümgeneralliğinin kurulmasıyla Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinde yayılmaya başlamıştır. Türk polis tarihine gelince; Eski Türklerde ve Osmanlı döneminde Tarhan, Tigin, Yargan,Subaşı, Karakullukçu, Böcekçibaşı, Zaptiye nezareti gibi polis benzeri teşkilat ve görevlilere rastlanmaktaydı. Türkiye Cumhuriyeti döneminde ise, T.B.M.M.'nin kuruluşundan iki ay sonra bugünkü emniyet genel müdürlüğünün temelleri atıldı. Biri Ankara'da biri İstanbul'da olan teşkilat tek bir teşkilat olarak görev yapmaya başladı. Polis görevini bir toplum içerisinde ifa eder. Dolayısıyla, aynı zamanda toplumun bir parçasıdır. Yani toplumla iç içe bir ilişki içindedir. Polisle halk arasındaki ilişki ne kadar sağlam bir zemine oturtulursa başarıyı yakalama şansı da oderece artacaktır. Bu ilişkiyi sağlam bir zemine oturtmak ise, başarılı bir halkla ilişkiler faaliyetini gerektirir. Halkla ilişkiler; yönetim tarafından belirlenen politika ve faaliyetlerin çeşitli kanallar aracılığı ile halka iletilmesi, iletilen mesajın halkta bıraktığı etkinin ölçülmesi ve değerlendirilmesi, varsa aksaklıkların düzeltilerek yeniden halka sunulması ve halkın gözünde olumlu imaj sağlama çalışmalarıdır. Halkla ilişkiler faaliyetine eski çağlardan beri rastlanmakla birlikte, 20. yüzyıldan sonra bilimsel bir çalışma haline gelmiştir. Modern halkla ilişkilerin temeli A.B.D.'de atılmıştır.A.B.D.'den Kanada'ya yansıyan halkla ilişkiler hızla gelişerek oradan Fransa, İngiltere, Almanya ve İtalya gibi Avrupa ülkelerine yayıldı. Türklerde Halkla İlişkiler, Göktürklerin Orhun Kitabelerine kadar dayanmaktadır. Anadolu Selçuklularında hükümdarların, haftanın belli gününde halkın şikâyetlerini dinleme çalışmaları da halkla ilişkiler çalışmalarına birer örnektir. Osmanlı Döneminde de padişahların vakıflar aracılığı ile halka ulaşma çabaları da birer halkla ilişkiler faaliyetidir. Türkiye Cumhuriyeti Döneminde ise Atatürk'ün halkı olaylardan haberdar etmek için kurduğu Anadolu Ajansı Halkla ilişkiler çalışmasına örnektir. Halkla ilişkiler faaliyeti yürütülürken uyulması gereken dürüstlük, sorumluluk,inandıncıhk,iki yönlü iletişim, plânlı ve bilinçli bir süreç olma gibi birtakım ilkeler vardır. Halkla ilişkiler faaliyeti yürütülürken öncelikle amacın belirlenmesi gerekir. Daha sonra bu amaçla ilgili bilgi toplamak, tanıtma faaliyetlerinde bulunmak ve uygulama ve değerlendirme çalışmaları gelir. Her kurum ve kuruluşta olduğu gibi, polis örgütünde de halkla ilişkiler oldukça önemli bir konudur. Halkla kurulacak sağlam ilişkiler polisin zor gününde halk desteğini yanında bulmasını sağlayacaktır. Halkın desteğini gören polisin başarı seviyesi de yükselecektir. Polisin halk için elinden gelen her şeyi yapmasa bileVI yapmaya çalışması, yani halkta böyle bir izlenim uyandırması halkın gözünde olumlu bir polis imajı oluşmasına sebep olacaktır. Olumlu polis imajı oluşturmak polisin, halkı yeterince bilgilendirmesi, yanlış yönlendirmelerin düzeltilmesi, halk ile kaynaşmayı sağlayacak çeşitli faaliyetlerin düzenlenmesi (sergi, fuar, halk günleri, seminerler vb.), basm-yayın araçlarından etkili bir şekilde faydalanılması ve etkili bir iletişini ağının kurulması ile mümkün olabilir.
Özet (Çeviri)
Every human being has various needs. One of these is the need for safety. People can not feel comfortable without feeling safe. People have a tendency to commit crimes and making faults; accordingly, some of them may cause incomfort of the society. In such cases, people should be made to obey the rules by the autocontrol of the society and by written and unwritten rules. Written rules started with the use of administrative power of the state. After the state established the rules, it is time for the society to apply them. This is handled by establishment of organizations i.e. the police department. Such organizations exist since old times. Because, the need for safety is one of the most important needs of the people. The police department used to handle the whole administration of the city, today it is reduced to the safety and comfort of the society. When we look at the history of the police organization, the current state of the Western European police started to spread to France and other European countries in 1667 with the start of the police administration. For the Turkish police department history; there were organizations such as Tarhan, Tigin, Yargan,Subaşı, Karakullukçu, Böcekçibaşı, Zaptiye Cell during the ancient Turks and the Ottoman times which had tasks similar to the police department. During the time of Turkish Republic, the Police Organization was established two months after the start of the Turkish Parliament. Two seperate organizations, one in Ankara and one in Istanbul was united as one organization. The police handle their job within the society. Accordingly, it is a part of the society. So, it operates together with the people. As the relationship between the police and the people gets stronger, the probability of success increases. Public relations is the main factor to have a strong relation.VIII Public relations stands for informing the people with the politics and operations of the administration by using various tools, measurement and assessment of their impact on the society and having a positive impression on the people. Public relations started in the ancient times, it turned out to be a science with the start of the 20th Century. Modern public relations started in the U.S. and continued in Canada. Rapidly, it spread to European countries such as France, Britain, Geramny and Italy. Public relations in the Turks dates back to Orhun writings of the Gokturks. The sultans of the Anatolian Seljuks used to listen to the complaints of the people during certain days of the week. At the time of the Ottomans, the sultans reached the public by the way of charity organizations. At the start of Turkish Republic, Atatürk established the Anadolu News Agency to inform the public about the news. Honesty, responsibility, reliability, mutual relation, planning are important for public relations. In public relations, first of all the goal of the study has to be determined. Afterwards, information about this goal, its advertisement, application and assessment has to be made. As in any organization public relations is very important for the police. Strong relations will help the police to have the full support of the public during hard times. Accordingly, the success rate of the police increases. The impression of the police on the people will increase, if they try to do their best for the public. In order to have a positive police impression, they have to fully inform the people, to correct misleadings, to organize events which will help to unite with the people i.e. shows, fests, public days, seminars., public relations tools have to be used effectively and an effective communications network has to be founded.