2000-2002 yıllarında Türkiye'de uygulanan faiz politikaları ve ekonomik yansımaları
The interests and their economical effects in years of 2000-2002 in Turkey
  1. Tez No: 147900
  2. Yazar: LEVENT ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NASUF ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Faiz ödünç verilen likit paranın getirişidir. Yani verilen ödünç paranın geri alınırken bir miktar fazlalıkla birlikte alınması durumudur. Önceleri bu durumun ödünç verilen likit para için mevcut risk payıydı. Günümüzde ise artık paradan para kazanmak şeklini almıştır. Asya ve Avrupa kıtalarında topraklan bulunan ülkemiz ekonomisi Kurtuluş savaşından bu yana Dünya ekonomisinde söz sahibi olmak için çok büyük çabalar göstermektedir. Ancak gerek siyasi otoritelerin popülist yaklaşımları ve gerekse coğrafi olarak kozmopolitik yapısı nedeniyle ekonomide istediği atılımları yıllardan beri gerçekleştirememiştir. Ekonominin en temel sorunu olan enflasyon ve bağlı olarak faiz uzun yıllar bir türlü aşağılara çekilememiştir. İktidar olan tüm hükümetlerin hedef politikası enflasyon ve faiz oranlarını düşürmek olmuştur. Yine 2000 yılma girerken Türkiye ekonomisinde yüksek oranlarda seyreden enflasyon ve faiz ile karşılaşılmaktadır. Dönemin hükümeti Mevcut ekonomik aksaklıkların telafisi için IMF kaynaklı (stand-by) 3 yıllık bir program hedeflenmiştir. Programla birlikte ekonomik göstergeler ve hedefler dönem başmda net olarak açıklanmıştır. 2000-2001-2002 Yıllarında mevcut hedefler rakamsal olarak ortaya konmuş piyasaya olan güvenin sağlanması amaçlanmıştır. Yine mevcut aksaklıkların giderilmesi için sıkı para politikası uygulaması ve popülist yaklaşımlardan kaçınılması hedeflenmiştir. Yüksek Lisans konusu olarak sunduğum bu çalışmada faiz oranlarının 2000- 2002 dönemindeki aldığı seyri incelenerek ortaya çıkan sonuçlan açıklanacaktır.
Özet (Çeviri)
The interest is a profit from your lending. That is to say, you are taking back your lent money with additional amounts. Previously interest was given against risks. But present time the interest is a financial gain from money. Our country, found in Asian and European continents, is making an effort to influence in World Economy since Independence - War. But we couldn't do breakthrough because of the false political actions and our country's Cosmo- political situation as a geography. Main problem of economy is inflation and interest connected it, could not be decreased. All governments' target policy is to reduce inflation and interest rates. When we were going into new millennium we met high rates of interest and inflation. Government aspired IMF sourced program for period of three years to compensate economical mistakes. With this program economical signs and purposes briefly explained at the beginning. In the years of 2000 - 2001 - 2002 targets explained by mathematical values for confidence to markets. The high rates and effects in years of 20Ö0-2002 is explained as a master issue in my study.