1304 numaralı Gebze Şer'îyye Sicili (1289-1290 H./ 1873-1874 M.) transkripsiyonu ve değerlendirme
Number 1304 Gebze Şer'îyye Register of transcription and evaluation (1289-1290 H./1873-1874 M.)
- Tez No: 147906
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 440
Özet
ÖZET Özel anlamda Gebze tarihi ile ilgili olan çalışmalara, genelde ise Osmanlı Tarihi araştırmalarına katkıda bulunabilmek amacıyla 1304 Numaralı Gebze Şer'îyye Sicili Defterini yüksek lisans tezi olarak hazırlamaya çalıştık. 1304 Numaralı Gebze Şer'îyye Sicili, giriş, iki bölüm ve değerlendirme kısmından meydana gelmektedir. Giriş bölümünde Osmanlı Devleti'nde arşivcilik, Osmanlı Devleti'nde hukukî yapı, Gebze Şer'îyye Sicilleri, Gebze tarihi hakkında bilgi, metin transkripsiyonunda takip edilen metot ve tasnifler hakkında bilgiler sunulmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde belge özetleri, ikinci bölümde sicilde kayıtlı olan belgelerin tamamının transkripsiyonunu verdik. Değerlendirme adı altında topladığımız üçüncü bölümde ise; Gebze'nin idarî statüsü, sosyal ve iktisadî yapısı ile şehirde mevcut olan dini ve sosyal nitelikte bulunan yapılar hakkında bilgiler sunmaya çalıştık. Bu bilgileri sunarken de defterin verilerini göz önünde bulundurduk. ffl
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to set light on the history of Gebze sub-province and give details about the certain period of Gebze on the basis of Gebze court registers dated from 1304 Hicri. This study, namely, Gebze court registers of 1304 h has an introduction,, two chapters and evaluation. In the introduction, the state of archives and collecting materals in the Otoman period, judicial institutions in the Otoman Empire, the registers at courts, especially the registers kept at Gebze, general history of Gebze sub-province, transcription of Gebze court registers, the methods followed in the transcription and so on. In the first chapter, the summary of each documents(suit) in the first part and the transcription of the whole document in the second part have been given. Under the title of Evaluation in the third part it is given the administrative status of Gebze, social and economic states of Gebze in addition to the demographic picture of this sub-province by religion.