Servet-i Fünûn dergisinin (54-55. C., 1918-1919 yılı, 1379-1430. sayılar)
The research of Servet-i Fünûn magazine (volume 54-55)
- Tez No: 147907
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZIM HİKMET POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
Sanat ve edebiyat hayatın aynasıdır. Hayat, sanat ve edebiyatla daha farklı bir anlam kazanır. Edebiyat insanların ruhunu inceltirken sanat da insanları iyiye, güzele ve doğruya yöneltir. Çalışmamız, Servet-i Fünûn dergisinin 54-55. cilt, 1379-1430 sayılarını içermektedir. Bu dönemde Servet-i Fünûn dergisi, hükümetin içinde bulunduğu siyasî ve içtimaî durumu ile Türk edebiyatının edebî çehresini en iyi bir şekilde yansıtmıştır.“Giriş”kısmında, devrin siyasî ve sosyal olayları hakkında genel bilgiler verilmiştir. Çalışmamız,“İnceleme”ve bugünkü harflere çevrilen“Metinler* 'den oluşmaktadır. İnceleme kısmında, Servet-i Fünûn dergisinin şekil ve muhteva özellikleri üzerinde durulmuştur. Bu dönemdeki nazmı ve nesirdeki gelişmeler, yazarların edebî anlayışları ve yazılan hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. ”Tahlilî Fihrist“ kısmında 52 dergideki bütün yazılar, fotoğraflar, resimler ve karikatürler, ilân ve reklâmlar konu özetleriyle künyelenmiştir. ”Seçilmiş Metinler“ bölümünde ise ”İstanbul Postası" adlı başyazıların tamamı ile edebî yazılar konularına göre sınıflandırılarak bugünkü harflere aktarılmıştır. Çevrilen bu makaleler ve belgeler ilgililer için faydalı olacağı düşüncesindeyiz. Kısaca bu çalışmanın edebiyat araştırmacıları için faydalı olacağı kanaatindeyiz. VIII
Özet (Çeviri)
Art and literature are the mirrors of our lives, so our lives gain a different meaning with art and literature. While the literature makes people's soul elegant, the art directs them to goodness, beauty and truth. This thesis consists of the 1379-1430 issues of Servet-i Fünûn Predical. In those days the Servet-i Fünûn Predical showed the government's political and social occions and The literature face of Turkish Literature. In the“introduction”part, there are general informations about the political and social events of that period. The text we are working is formed from“Resarch ”and“Texts ”translated in to today's alphabet. In the“Research”part, the features of type and content of the Servet-i Fünûn Predical have been studied. And some evalutions about the literary critics, the developments on poems and proses, the poetica of the authers and their articles of this period have been done. In the“Reseach”part, there is a“Analtical index”too. In the“Analtical index”part, all the texts, photographs, pictures, and caricatures, announcements and advertisements have been identified with their subject extracts. And the last part, in the“Texts”, the whole of İstanbul Postası, political-social and the literary writings have been classified according to their subjects and translated in to today's allphabet. We think that these translated articles and documents will be useful for those interested. We hope that this work will be useful for the literature, history or other researcher. IX