KOBİ'lerin ihracat sürecinde karşılaştıkları sorunlar: Tekstil sektöründe ampirik bir araştırma
The problems of SMEs in exporting process: An empirical study in textile industry
  1. Tez No: 147909
  2. Yazar: MURAT CANITEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERHAT ECER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 298
Özet
Son yıllarda küreselleşme ve KOBİ'ler dünyadaki en önemli eğilimler arasında yer almaktadırlar. Bilindiği üzere, KOBİ'ler ekonomik büyüme, üretim ve istihdam sağlama açısından her ulusal ekonomi için çok büyük potansiyele sahip lokomotif işletmelerdir. Ayrıca bu işletmeler ABD (%31), Almanya (31,1), Hindistan (%40), Japonya (%38), İngiltere (%22,2), Fransa (%30) ve İtalya (%52,7) gibi birçok ülkede ulusal ihracat satışlarına önemli katkılar da yapmaktadırlar. Fakat Türkiye'de bazı ihracat sorunları yüzünden Türk KOBİ'leri ulusal ihracata diğer ülke KOBİ'leri kadar katkıda bulunamamaktadırlar. Bu nedenle çalışmanın amacı uluslararası dış çevre faktörlerine, ulusal dış çevre faktörlerine ve firma işlevlerine dayanan ihracat sonralarının, KOBİ'lerin ihracatı üzerinde yarattığı olumsuz etkilerini araştırmaktır. Sonuçta yapılan ampirik çalışma göstermektedir ki, ulusal dış çevre faktörlerinden kaynaklanan ihracat sorunları, ihracat pazarlaması konusunda KOBİ'lerin başarılı olmasını engelleyen en güçlü bariy erler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Buna ek olarak, KOBİ'lerin bazı zayıf firma işlevleri ikinci öncelikli olan önemli ihracat sorunlarının doğmasına yol açmaktadırlar. Son olarak uluslararası dış çevre faktörlerinin meydana getirdiği ihracat sorunları ise, Türk KOBİlerinin ihracat pazarlamasında başarılı olmasını yukarıdaki diğer sorunlar kadar engellememektedirler. Sözü edilen bu bulgular çerçevesinde, konuyla ilgili politika üretenler için bazı sonuçlar ve öneriler açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, globalization and small and medium-sized enterprises (SMEs) are key worldwide trends. As has been known, SMEs are the engine room for every single national economy with boundless potential for economic growth, production and job creation. Also, the firms make an important contribution to total national export sales in many countries such as USA (31%), Germany (31,1%), India (40%), Japan (38%), England (22,2%), France (30%) and Italy (52,7%). However, in Turkey, the SMEs cannot make the contribution to national export sales as much as other countries' SMEs because of some export problems. Hence, the aim of the study is to investigate the negative effects of export problems for SMEs in three dimensions that are based on international business environment factors, national business environment factors and the firms' business functions. As a result, the empirical study did find out that the export problems being based on the national business environment factors are the most strong barriers for Turkish SMEs to be successful in export marketing. In addition to that, the SMEs1 some weak business functions cause to create the second most important export problems. Finally, in term of international business environment factors, the export problems do not impede the Turkish SMEs to be successful in export marketing as much as others. According to these findings, some conclusions and recommendations are expounded to serve policy makers.