Mecmû'a-i Kasâ'id-i Türkiyye (207-327 varaklar)
  1. Tez No: 147910
  2. Yazar: HAKAN BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZİYA AVŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 416
Özet
MecrmYa-i Kasâ'id-i Türkiyye bir nazire mecmuasıdır. Bu nazire mecmuası Dîvân edebiyatının ilk dönemlerinden 16. yüzyıla kadar olan zaman diliminde yaşayan şairlerin yazmış olduktan kasidelerden oluşmuştur. Nazirenin tabiatı gereği bu mecmuadaki kasideler bir silsile izlemektedir. Bu silsilenin temel özelliği, bir devam-takip olgusu biçiminde olmasıdır. Bu devam-takip müşterek bir çabanın en gelişmiş ürününü elde etine çabası biçiminde görülür. Buradaki kasidelerin dönemin en seçkin örnekleri olarak toplandığını unutmamak gerekir. Aynı zamanda bunların döneminin edebî ölçütlerini en iyi yerine getiren ibdalar olduğunu söyleyebiliriz. Denilebilir ki, bu kasideler o zamanki canlı ve geçerli edebiyat ortamında süzülerek ve değerlendirilerek ortaya konmuş, beğenilmiş kendi döneminin zevkini yansıtan kasidelerdir. Devam-takip çizgisi içerisinde zamanın etkin şairleri edebî rekabet ortamının en iyi ürününü verme çabası içerisinde görünürler. Bu itibarla çalışmamızı inceleyecek olanlar özellikle 15. ve 16. yüzyıl kasideciliğinin karakteristik örneklerini göreceklerdir.
Özet (Çeviri)
Mecmu'a-i Kasâ'id-i Türkiyye is a review of poem. ( These poems are modeled after another poem in respect to both content and from.) It consists of (qasidas) wihich were written by poets of the period (from fist terms of Dîvân Literature to 16. Century). These quasidas of that review are arranged contin vousleye. This arrangement is svi table for these poems. The main feature of mis continuity is being“continvation-succeeding action”We shouldn't forget that these guasidas are the most tistin guished examples of mat period. We can say mat these guasidas are the poetic things wihich show the literary features of met period. We alsa say that these guasidas show the pleausure of that period and mey were liked, realized in their literature period. In the line of“continvation-succeeding”, the most famous poets of that period trijed for the formation of best quality poems. So, people who want to examine of work especially will see the charac teristic examples of 15. and 16. centuries quasides.