M- ve P- fenilendiaminlerin platin (IV) varlığında oksidatif kenetlenmesi
  1. Tez No: 14791
  2. Yazar: BEDRİYE ESEN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMRE DÖLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
- 31 - ÖZET Bu çalışmada m- ve p-fenilendiaminlerin platin(IV) varlığında oksidatlf olarak kenetlenmesine ilişkin reaksiyon spektrofotometrik ola rak ve diferansiyel yöntem kullanılarak incelendi. Platin(IV) ile m-feni- lendiamin arasında bir reaksiyon ortaya çıkmadığından önce p-fenilendia- minin platin(IV) tarafından yükseltgenme reaksiyonu incelendi. Bu reaksi yonda platin(IV) ile p-fenilendiaminin 1/1 oranında reaksiyona girdiği ve hız denkleminin de, v-k^^tp-fen]172 olduğu bulundu. Daha sonra m-fenilendiamin, p-fenilendiamin ve platin(IV) üç lü karışımında reaksiyonun gidişi incelenerek hız denklemi olarak, v-kCpt^-^fj-fen] 2 [«-fenj1/2 elde edildi. Hız denklemleri olayın çok sayıda basamak üzerinden yürüdü ğünü göstermektedir. Reaksiyonun birinci aşamasında p-fenilendiaminin platin(IV) tarafından kısmen yükseltgendiği ve ikinci aşamada bu yükselt genme ürününün m-fenilendiamin ile platin(IV) varlığında yükseltgenme ile birlikte kenetlenme reaksiyonu verdiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
- 32 - SUMMARY The reaction which is related with the oxidative coupling of m- and p- phenilenediamine, in the presence of platine(IV),is investigated in this work by using spectrophotometric and differential methods. Because no reaction between m-phenilenediamine and platine (IV) could be seen, first the oxidation of p-phenilenediamine by platine(IV), is investigated in the first step. It was observed that in this reaction the ratio of p-phenilenediamine to platine(IV) was 1/1 and the ratio formula was found as follows : v = k [Pt4+] 1/2 [ p-phen] 1/2 Then the triple reaction of m-phenilenediamine, p-phenilenediamine and platine(IV) was examined and the ratio formula was found to be as follows : v = k [pt4+]"1/2 [p-phen.] 2 [,-phen] 1/2 The ratio formulas showed that the reactions took place in various phases. In the first part of the reaction it was seen that p-phenilenediamine was partly oxidized by platine(IV) and in the second part this oxidized product gave coupling reaction together with oxydation by m-phenilene - diamine in the presence of platine(IV).