B 242 numaralı (1793 tarihli) Bursa Mahkemesi Defteri (metin ve analiz)
Numbered B 242 (deted 1793) Bursa court report (text and analysis)
  1. Tez No: 148001
  2. Yazar: HÜMMET KANAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZAİ SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Mahkeme defterleri, kadılar tarafından tutulan defterlerdir. Devrin, idari, sosyal, siyasal, ekonomik ve askeri yönlerinin araştırılması ve özellikle kent tarihinin incelenmesi adına çok önemli arşiv belgeleridir. Nitekim bu çalışma da 1793 tarihli B 242 numaralı mahkeme defterinin bir ürünüdür. Çalışmanın yapılması belli metotlara bağlı olarak gerçekleşmiştir; Öncelikle defter günümüz Türkçe'sine çevrilerek, belge özetleri çıkarılmıştır. Araştırma eserlerden de faydalanılarak eyalet, mahalle, köy, esnaf, eşya ve kişi adları indeksleri çıkarıldı. Kamu görevlileri ve tayinleri, boşanma ücretleri ( mehir ve nafaka ) ile Bursa'nm çeşitli mekanlarında satışa konu olan ev, bağ-bahçe ve dükkan satışları tablolar halinde incelenmiştir. ABSTRACT Court reports are the reports that are recorded by judges. These archive documents have great importance at searching, administrative, social, political, economic, military acpects of old centuries and especialy city history. As a matter of fact this research is also a result of Bursa court report (B 242, 1793) The research concluded depending on definite metods ; First document summaries are made by translating the reports into Turkish. By making use of research reports information is obtained. Considering the information in reports state, quarter, village, trades, property and individual names are arranged in order. Civil cervent appointments, livelihoods, houses, vineyards and orchards, shops that are sold at Bursa are examined in tables. Anahtar Kelimeler : Bursa, ev ( menzil), vergi, mahalle, köy, eyalet Key Words : Bursa, house, tax, quarter, village, state m
Özet (Çeviri)