Finansal krizlerin mali piyasalara ve kurumlara etkilerinin analizi
- Tez No: 148081
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER ARAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Finansal serbestleşme hareketleri sonrasında, gelişmiş ülkelerdeki sermaye birikimleri, kendilerine farklı kazanç yollan aramış ve ulusal sınırların dışında hareket etmeye başlamıştır. Finansal sistemde kısa vadeli sermaye hareketlerinin neden olduğu dalgalanmalar ekonomik istikran bozarak finansal krizlere sebebiyet vermektedir. Güneydoğu Asya Krizinde olduğu gibi krizler bulaşıcı etki gösterebilmektedir. Krizler erken uyan sistemleri ve öncü göstergeler ile önceden tahmin edilebilir duruma gelmiştir. Yapılan bu çalışmada son dönemlerde dünyada ve Türkiye'de meydana gelen önemli krizler anlatılmış, kriz dönemlerinde temel makroekonomik göstergelerin gösterdiği gelişimler analiz edilmiş ve finansal krizlerin mali kurumlar üzerine etkileri incelenmiştir. X
Özet (Çeviri)
After financial liberalization movement, the capital accumulations of developed countries searched for different income opportunities and started to gravitate beyond the national borders. In financial system, the fluctuations caused by short term capital movements, disband the economic stability and bring about financial crises. As in Southeast Asia crisis, these crises can reflect contagious reactions. The crises are became to be predictable with early warning systems and leading indicators. In this research, the considerable lately crises emerged in the world and in Turkey have mentioned, the processes shown by basic macroeconomic indicators in crisis periods are analyzed and the effects of financial crises on financial institutions are examined. XI