Financial crises and commercial bank risk management (Is the capital adequacy ratio enough to cover the risk)
Finansal krizler ve ticari bankacılıkta risk yönetimi
- Tez No: 148094
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SERPİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Dünyada ve Türkiye'de“Risk Yönetimi”kavramı gün geçtikçe daha fazla önem kazanmaktadır. Dünyada çeşitli aşamalardan geçmiş ve halen geçmekte olan bu olgu Türkiye'de gereken önem verilemediğinden dolayı ihmal edilmiştir. Ticari Bankalarda risk yönetimi genel olarak market, kredi ve operasyonel risk yönetimi olmak üzere üç bölümde incelenmektedir. Basel I ve Basel II toplantıları neticesinde bankaların uymak zorunda oldukları kurallar belirlenmiş ve orta vadede rasyolann ve uygulamaların denetleneceği belirtilmektedir. Türkiye'de sermaye yeterlilik rasyosu %8 olan alt limiti tutturmak risk yönetimi açısından yeterli görünmekteydi. Fakat 2000 ve 2001 yıllarında yaşanmış ve mali sektörü derinden etkilemiş olan krizler gösterdi ki risk yönetiminde yalnızca sermaye yeterlilik rasyosu yeterli değildir. Tez çalışmasında yapılmış olan sermaye yeterlilik analizi bankalara el konulmasını yaklaşık %60 oranında açıklayabilmektedir. Geri kalan bölümün açıklanmasında ilk olarak ABD 'de uygulamaya konulmuş olan CAMELS analizinin kullanılması mümkündür. Bu tez çalışmasında sermaye yeterlilik rasyosunun risk yönetiminde tek başına yeterli olmadığı tezi savunulmuş ve Türkiye'de ve dünyadaki risk yönetim uygulamalarının mevcut ve geliştirilmesi gereken yönleri incelenmiştir. Bankaların sermaye yeterlilik rasyolan ile batmaları arasındaki korelasyon SPSS programı kullanılmak suretiyle incelenmiştir. VII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The concept of“Risk Management”has become more and more important day by day both all over the world and in Turkey. This concept, which has passed and still been passing many stages in the world, has been disregarded in Turkey due to the fact that it hasn't been stressed enough. In commercial banks, risk management is generally studied in three parts which are credit, market and operational risk management. As a result of Basel I and Basel II meetings the principles which the banks are supposed to obey have been determined. And the ratios and applications which will be inspected were pointed out. In Turkey, especially untill the crises of 2000 and 2001, it was seen as if it were enough to gain 8% as the capital adequacy ratio, which was the lower limit; but the crises of 2000 and 2001 that have affected financial sector deeply indicated that the capital adequacy ratio was not sufficient in risk management. It is defended that the capital adequacy ratio analysis can explain 60% of the banks' failure. The rest can be explained by the CAMELS analysis of the banks that had been firstly used in USA (United States Of America). In this thesis, it is defended that the capital adequacy ratio is not enough by itself in risk management. Risk management applications which are in use or to be advanced are analyzed. Correlation between the capital adequacy ratios of the Turkish banks and the probability of banks' failures were analyzed by using SPSS program. VI