Real estate investiment trusts critisizm to requlation and proposal in the process of harmonization with EU
Gayrimenkul yatırım ortaklıkları yasal düzenleme eleştiri ve AB'ye uyum sürecinde teklif
- Tez No: 148132
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Gayrimenkul Yatırım Ortaklıkları ülkemizde yaklaşık on yıllık mazisi olan bir kurumdur. Bu kurum hem güvenli bir yatırım enstrümanı olarak hem de konut finansmanı noktasında sağlamış olduğu avantajlar sayesinde ilgi çekmektedir. Bu çalışmada kurum hem hukuksal yaklaşım hem de finansal sistem açısından değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada benzer kurumlar genel hatlarla incelenmiş, daha sonra kurumun tarihçesi ve yasal düzenlemeye değinilmiştir. Kurumun yasal düzenleme doğrultusunda anlatımında kurumun çerçevesini çizen tebliğin sistematiğine uyulmuş ve Tebliğ' in maddeleri yorumlanarak kurum ve uygulaması anlatılmaya çalışılmıştır. Daha sonra Kuzey Amerika ve Avrupa uygulamasına değinilmiş ve mukayese imkanı tanınmıştır. Son bölümde ise yasal düzenlemeye ilişkin eleştiriler ve teklifler ileri sürülmüştür. Çalışmamız neticesinde çıkarılacak bir GYO yasası ile kurumun daha ciddi bir yasal temele oturtulması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Yasal düzenleme ile beraber kurumun diğer rakipleri ile arasındaki rekabet şartlarının daha adil hale getirilmesi gerektiği ve bu bağlamda KDV ve harçlar noktasında yeni bir düzenlemeye ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir. GYO'ların rekabet şartlarının iyileştirilmesi halinde tezin sonuç kısmında da belirtildiği üzere muhakkak ki yatırımcıların ilk tercihleri arasındaki vazgeçilmez yerini alacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Real Estate Investment Trust is an institution that has been operating in Turkey for nearly ten years. It attracts attention due to the advantages it provides in house financing as a credible investment instrument. This study tries to evaluate the institution in terms of both legal approach and financial system. Firstly, similar institutions are examined in general terms, then a brief historical account and regulations are presented. While explaining the regulation, the system applied in the Communique framing the institution is followed and by commenting on Articles of Communique the institution and its operations are described. Then implementations in the North America and in Europe are touched on, thus a comparison is made possible. In the last part, criticisms and proposals related to the regulation are put forward. As a result of our study it has become clear that instuition should be based on a more serious legal basis with a new REIT code. It is also observed that competition conditions should be rendered more fair for REITs with a new regulation and in this regard a new regulation is required for value added axes and dues. If the competition conditions of REITs are improved as it is stated in the last part of this thesis they will take their indispensible part among the preferences of investors.