Credit risk management in Turkish banks
Türk bankalarında kredi riski yönetimi
- Tez No: 148131
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmanın yapılmasındaki temel amaç, bankacılık endüstrisindeki uygulamalar doğrultusunda Türkiye'deki bankalarda uygulanabilecek kredi riski yönetim metodlarını tanımlayabilmek ve halihazırda BDDK'nın da düzenlemeleriyle bankacılık sektöründe kullanılan yöntemlerin sonuçlarını değerlendirebilmektir. Bu amaçtan yola çıkarak, kredi riski yönetiminde kullanılan modellerin ve metodların yaygın olanları hakkında bilgi sunulmuştur. Bu metodlar ve modeller, Scoring, Rating, VaR, CAR, Raroc, Credit metrics, CreditRisk+'dir. Söz konusu kredi riski yönetim tekniklerinden Türkiye'de uygulanmakta olan kredi riski derecelendirme yönteminin kullanımı ve etkinliği Türkiye'nin önde gelen bir bankasındaki uygulama baz alınarak incelenmiştir. Çalışmada derecelendirme sisteminde bankanın kullandığı kriterler ve oranlar belirlenmiş ve bir firmanın mali durumunu incelemek için yapmış oldukları analiz bu çalışmada örnek olarak alınmıştır. Firmalara vermiş oldukları dereceleri de gözönüne alarak uygulanan yöntemin Türkiye koşulları için geçerliliği ve başarısı ölçülmeye çalışılmıştır. Elde edilen bulgulara göre ticari kredilerin ölçümünde kullanılan kredi derecelendirme metodu Türkiye koşullarında ilgili banka için başarılı bulunmuştur. İncelenen 318 firmanın 75 'i temerrüde düşmüştür. Ayrıca, inceleme sırasında söz konusu firmaların yarısının kredilerinin uzun bir geçmişe sahip olduğu, yani henüz derecelendirme sistemi kullanılmadığı yıllarda firmaların mali bünyelerinin bozulduğu ve bu kredilerin zaten donuk kredi olduğu bilgisi edinilmiştir.. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main objective of this study is to define the credit risk management methods that can be used in Turkish Banks and to evaluate the results of the methods used with the arrangements of BDDK. Information about the widely used models and methods in credit risk management is presented. These methods are Risk scorings, Risk ratings, VaR methods, Computation of Capital Adequacy Ratio (CAR) and models are Raroc, Credit metrics, CreditRisk+ Among many credit risk management methods, I searched the implementation and effectiveness of the Credit Risk Grading, which is widely used in Turkey, using the survey I carried out in a leading bank in Turkey. In this survey, I determined the values and the rates used in the grading system of this bank. As an example, I added the bank's analysis on the financial position of a company. I tried to measure the validity and success of the method they used. Findings suggest that the credit grading method used for commercial credit measurements is successful. In the banks placement portfolio out of 318 companies, 75 of them was in breach of its obligations. Further investigations indicated that half of these default companies had a long past and their financial positions deteriorated before grading system was activated. VII