IMF destekli politikaların karşılaştırmalı analizi; 1990 sonrası Türkiye ve Latin Amerika örnekleri
- Tez No: 148137
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ill ÖZET Tezde, dünya kapitalizminin 1990'larm başında, gelişmekte olan ülkelerde, birbirini takip eden borç krizlerinin üstesinden gelebilmek için ortaya konan ekonomik politikalar incelenmiştir. Uluslararası borç krizini takiben; Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası, borç krizi yaşayan bu ülkelere, bir çok istikrar ve yapısal uyum politikaları tavsiye etmiş ve bir kısmına da bu politikaları uygulamıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, kuramsal yaklaşımların ekonomik krizlere bakışları anlatılmıştır. İkinci olarak çalışma, Brezilya, Meksika, Arjantin ve Türkiye gb. ülkelerde ekonomik krizlerin etkilerini göstermeye çalışmıştır. Çalışmanın son bölümünde, istikrar ve yapısal uyum politikalarının değişik ülkelerdeki etkisi incelenmiş ve kullanılan ekonomik araçların, ekonomik dalgalanmaları ve krizleri gidermede tamamen başarılı olamadıkları görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Kriz, Yapısal Uyum ve İstikrar Politikaları, Arjantin, Brezilya, Meksika ve Türkiye Örnekleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis economic policy to overcome the consecutive debt crises in emerging markets of world capitalism during 1990s has been examined. Following international dept crisis, International Monetary Fund (IMF) and World Bank (WB) advised and applied several stabilization and structural adjustment policies to the Emerging Markets. In the first part of the study different theoretical approaches of the economic crises are described. Secondly, the study tried to point out effects of the crises on different countries, such as Brazil, Mexico, Argentina and Turkey. Finally, evaluation of the effects of these stabilization and adjustment policies in different economies are made in the final part of the study and it is found out that all the tools are not totally successful in eliminating economic fluctuations and crises. KEY WORDS: Crises, Structural Adjustment Policy, Brazil, Argentina, Mexico and Turkey Experience.