Okul-aile birliklerinin görevlerini gerçekleştirme derecesinin belirlenmesi
Defining the degre of school-parent associations' doing duties
- Tez No: 148189
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma, İstanbul İli, Kartal İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi on ilköğretim okulunda, okul-aile birliğinin görevlerini ne derecede yaptığını ve bu görevlerin yapılış derecelerinin yönetici, öğretmen ve veli görüşlerine göre farklılık gösterip göstermediğini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın evreni İstanbul İlindeki tüm ilköğretim okullarıdır. Çalışma evreni ise İstanbul İli, Kartal İlçesi Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi ilköğretim okullarındaki yönetici, öğretmen ve velilerden oluşmaktadır. Evrenin içindeki A tipi 50 ilköğretim okullundan yansız örnekleme uygun olarak resmi 10 ( % 20) ilköğretim okulu belirlenmiştir. Örnekleme alman okullarda yönetici ve öğretmenlerin tamamı, velilerin de okullardaki tahmini mevcutlarına göre % 10 oranlı örnekleme yolu ile denek alınmıştır. Örneklemeye dahil 10 ilköğretim okulunda uygulanan anketlerin; yöneticilerin tamamı, öğretmenlerin 265 'si, velilerin de 470 adet anket geri dönüşü olmuştur. Geri dönüşü gerçekleşen 470 veli anketinden, 5 anket tam olarak doldurulmamış, 3 anket ise ikiden fazla seçenek tercih edildiğinden değerlendirilmeye alınmamıştır. Bu araştırmada veri toplama aracı olarak anket yöntemi uygulanmıştır. Ankette beşli Likert tipi ölçek kullanılmış olup, soruların tümü olumludur. Yöneticiler, öğretmenler ve veliler görüşlerini“ Her Zaman”,“Çoğunlukla”,“Ara Sıra”,“Çok Ender”“Hiçbir Zaman”başlıkları altında belirtmişlerdir. Anket iki bölümden oluşmaktadır. Ankette birinci bölümde okul müdürünün, öğretmenlerin ve velilerin isimsiz kimlik özellikleri ile ilgili sorular yer almaktadır. Anketin ikinci bölümünde ise on yedi soru yer almaktadır. Şişman tarafından geliştirilen anketlerin, araştırmaya uygunluğu tartışılmıştır. Alt problemlerde ifade edilen görevlerin yapılma derecelerini belirleyebilmek için her bir sorunun aritmetik ortalama ve standart sapmaları; gruplar arası ve gruplar içi farklılıkları belirlemek için de varyans analizi ve Tukey HSD testi yapılmıştır. Bulgular tablolaştırılarak ifade edilmiş ve birinci alt amaç için on yedi tablo, ikinci alt amaç için ise otuz dört tablo oluşturulmuştur. Araştırmanın sonuçlarını kısaca şöyle özetlenebilir. IX1. Okul-aile birliklerinin yönetmelikteki görevlerini katılımcılardan öğretmen grubu (X= 2,29 )“Çok Ender”, yönetici (X= 3,26 ) ve veliler (X= 2,92 ) ise“Ara Sıra”, yerine getirdiklerini algılamaktadırlar. 2.
Özet (Çeviri)
This survey was done in the official primary schools to Istanbul Kartal Principality of Education, to define to what extent school-parent associations do their duties and whether these extents vary according to the principal, teacher and parent opinions. The scope of this research covers all the primary schools in Istanbul. However, working surrounding contains the principals, teachers and parent in official primary schools assigned to Istanbul Kartal Principality of Education. 10 official schools (%20) were determined out of 50 A type schools suitable to the objective sampling. All of the principals and teacher and %10 of the parents out of the guessed coming in the schools were taken as the test subjects. Of all the questionnaries applied in the given 10 schools; 470 of the parents, 265 of the teachers and all of the principals returned. Out of the 470, 5 hadn't been completed and 3 weren't taken into considerations since more that 2 choices had been selected. İn this survey, questionnaire method was wed as a means of collecting data. Likert type scale was used and all of the questions were positive. Principals, teachers and parent used the heading of“Always”,“Frequently”,“Sometimes”,“Rarely”and“Never”to show their considerations. The questionnaire has 2 sections. İn the first section there are questions about the identitical specifications of the principal, teachers and parents without names. 17 questions are placed in the second section. The appropriateness of the questionnaires developed by Şişman was considered. İn order to define the degree of the application of duties meant in the questions arithmetical average and standard changings of each question are done and variance analysis and Tukey HSD ters were appied to show the differences between among groups, 17 tables were arranged for the former aim and 34 tables for the latter one. The results are; 1. The duties of OAB ( school-parent association) are applied“ Sometimes”according to the groups of principal (X=3,26) and parent (X=2,92), whereas“Rarely”for the group of teachers ( X = 2,29 ). 2.