Tedarik zinciri yönetiminde bilişim teknolojileri
Information technologies in supply chain management
  1. Tez No: 148197
  2. Yazar: HAKAN YALÇINER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYRETTİN EVİRGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Anahtar kelimeler : Tedarik Zinciri, Bilişim Teknolojileri, Elektronik Ticaret, İnternet Tabanlı Tedarik Zinciri Yönetimi Sürekli rekabet koşullarında, firmaların piyasada tutunabilmesi ve varlığım devam ettirebilmesi ancak kaynaklarmm etkin kullammıyla mümkün olmaktadır. Mal/hizmet üretim ve satış stratejilerindeki değişimler günümüzde müşteri hizmetlerini daha ön plana çıkarken mal/hizmetlerin üretiminden nihai müşteriye ulaşıncaya kadar geçen süreç daha da önem kazanmıştır Her geçen gün yenilenen ve gelişen teknolojinin gerisinde kalmak, firmaların sonunu hazırlayan etmenlerden biridir. Özellikle son yirmi yıldaki teknolojik değişim birçok yeni firmayı dünya liderleri arasına sokarken, bunun gerisinde kalan dev kurumlan ise parçalanmaya mahkum etmiştir. Gerçek şudur ki, günümüzde yenilikleri takip eden, bunları mantıklı biçimde kendi bünyesine alan ve uygulayan firmalar gelecekte çok önemli yerler edineceklerdir. Daha etkin kaynak kullanımı hem ana firma hem de tedarikçileri açısından rekabet avantajı getirmekle beraber yoğun bilgi transferini de gerektirmektedir. Bu çalışmada bir web tabanlı tedarik zinciri uygulaması hedeflenmiştir. Ana hedef müşteri taleplerini İnternet üzerinden girerek ana firma veritabanına doğrudan olarak işlemektedir. Aynı zamanda, mevcudunda bulunan nihai tüketiciye satıştaki ürünlerinin envanter seviyelerini de güncelleyerek, ana firmanın talep tahminlerini oluştururken bu verileri kullanarak üretim programım revize etme imkanı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Keywords : Supply Chain, Information Technologies, E-Bussiness, Internet Based Supply Chain Management To survive in the market, the companies should use their resources effectively. Today, the change in Goods/Service, production and sales strategies makes customer services go forward in importance and from producing to end-user process becomes more important. Because of the rapidly progressing technology, staying not up-to-date is the reason for a company to reach to the end of its life. Especially, the progress in the last twenty years technology, made lots of companies reach to the top while it exterminated the ones whic were not up-to-dated at the same time. The fact is that ; the companies which are staying up-to-date and takes the needed technology into its own structure will have an considerable place in the market. Effective use of resources brings the competition between main companies and suplliers while it brings an information exchange between each other. This project is intended to be a web based supply chain management. The main aim is collecting the customer requests via internet and process them directly to the database of the main company. At the same time, it gives the updated inventory information to the end-user. XI