Optik beyazlatıcılar ve tekstilde kullanımı
- Tez No: 14823
- Danışmanlar: DR. M. EMRE ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET Floresan boyarmaddelerin özel bir sınıfı olan optik beyazlatıcılar, beyazlığı sağlama işlevi yönünden diğer beyazlatma maddelerinden ayırdedilmektedir. Şpektrumun yakın UV bölgesinden absorbe ettiği ışınları görünür bölgedeki belirli dalga boylarında geri vererek beyazlık ve parlaklığı artıran bu bileşikler, çok çeşitli kimyasal yapıda olabilmektedir. Bu çalışmada, söz konusu bileşiklerin yapı ve özellikleri anlatılmış; uygulama yöntemleri belirtilmiştir. Sürekli gelişmekte olan teknoloji, optik beyazlatıcıların üretimi ve etkilerinin değerlendirilmesi konusunda da bilim dünyasına yenilikler kazandırmaktadır. Özellikle beyazlık etkisinin ışığa duyarlılığı, optik beyazlatıcıların sararmaya neden olmaları gibi sorunlar ile, ölçüm yöntemleri ve standart beyazın denklemlerle ifade edilebilmesi konularında yapılan çalışmalara yer verilmiştir. Deneysel çalışmalar bölümünde stilben esaslı çeşitli beyazlatıcıların artan konsantrasyon ile pamuklu elyafta oluşturduğu sararmalar gözlenmiş, bu yolla optimum konsantrasyonlar belirlenmiştir. Nüansın, beyazlığın algılanmasında ne derece önemli olduğu uygulama örnekleriyle anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Optical brighteners are a special class of fluorescent dyes tuffs. They absorb ultra-violet radiant energy which is always present in daylight, and re-emit the energy as blue light. Eliminating the yellow cast of the origi nal cloth and increasing the amount of light emitted, they improve the deg ree of whiteness. They differ in this respect, from the other bleaching or whitening agents. This study is concerned with the chemical stuructures, properties and applications of optical brighteners. Whiteness evaluations and color measu ring techniques have also been explained. Experimental studies have been carried out to determine the optimum concentrations of some stilbene based-brighteners when applied onto cotton. Light fastness of dilute solutions and optically brightened samples : Tias >lso been explained. Effect of commercial detergents has been examined. Ill