Tekstilde optik beyazlatıcıların uygulanması ve beyazlık dayanımlarının incelenmesi
Application of optical whitening agents and investigation of whiteness resistance
- Tez No: 246140
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TUTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Tekstilde beyazlık vazgeçilmez bir unsurdur. Eğer bir renk üzerine düşen ışığın çok büyük bir kısmını geriye yansıtır ve özellikle sarı yönünde de çok az bir nüansa sahipse; ona beyaz denir. Beyazlık derecesinin artırılması için kullanılan yöntemlerden biri de optik beyazlatmadır. Bu işlemde optik beyazlatıcılar kullanılır. Kullanılan optik beyazlatıcılar UV-bölgedeki ışınları absorbe ederek, mavi bölgede floresan ışığı olarak tekrar yansıtırlar.Optik beyazlatıcı uygulanarak UV içeren ışık altına yansıyan ışığın yoğunluğu ve nüansı beyazlatıcının tipine ve mamul üzerindeki miktarına bağlıdır. Bu çalışmada yedi farklı kumaş tipine, dokuz farklı optik beyazlatıcı uygulanmıştır. Pamuk, viskon, modal ve tencel için; SuperwhiteB, Superwhite2B, Superwhite3B, Superwhite4B, SunwhiteBYB, Viskoblank, Ruco-balncEPV ve BlankophorBBU optik beyazlatıcıları, poliesterin örgü ve iki farklı dokuma türü için; UltrophorSFG, UltraphorRN plus, UltraphorSFN, UltraphorTC, SunwhiteRN, Ruco-blancEPV, SetaforCA-SX, SetaforCA-SP ve HosteluxESR kullanılmıştır.Optik beyazlatıcılar ile beyazlatılmış kumaşların beyazlık indeksleri ölçülmüştür. Beş farklı konsantrasyonda uygulanmış kumaşlar daha sonra Atlas marka Xenotest 150 S+ cihazında gün ışığına maruz bırakılmıştır. Toplamda 100 saat olan testin, her on saatlik bekleme periyotlarında beyazlık dereceleri CIE W beyazlık indeksi açısından değerlendirilmiştir.Optiksiz kumaş ve optik uygulanılan kumaşların beyazlık dereceleri farklı olmakla birlikte, beyazlık dayanımları karşılaştırılmıştır.Haslık dayanımları beyazlık ve Tw indeksleri açısından bakıldığında optik beyazlatılmış kumaşın ışık haslıklarının düşük olduğu, elde edilen beyazlık CIE W, lif tipine ve optik konsantrasyonuna bağlı olarak değiştiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Brightness is an indispensable element in textiles. If a color falls on a very large portion of the light reflects back, and especially in the yellow direction has very little nuance, it is white. The method used to increase the brightness degree of the optical brighteners is. This process is used in the optical brighteners. Used for optical brighteners of radiation absorbed by the UV-region, again as a blue fluorescent light reflect in the region.Optical brighteners include applying light to the UV light intensity and color of reflection on the type of brighteners depends on the amount over and finished. In this study, seven different types of fabric, were applied to nine different optical brighteners. Cotton, viscose, modal and Tencel for SuperwhiteB, Superwhite2B, Superwhite3B, Superwhite4B, SunwhiteBYB, Viskoblank, Ruco-balncEPV and BlancophorBBU of optical brighteners, polyester braids and for two different types of fabrics; UltrophorSFG, UltraphorRN plus UltraphorSFN, UltraphorTC, SunwhiteRN, Ruco -blancEPV, SetaforCA-SX, SetaforCA-SP and HosteluxESR are used.Optical brighteners and whitening of the fabric brightness indices were measured. Five different concentrations were applied in the Atlas brand fabrics then exposed to light Xenotest 150 S + device is left in the day.In total, 100 hours of the test, every ten-hour waiting period has been evaluated in terms of CIE W the brightness index, brightness degree.Optics and optical applications without fabric as the fabric with different brightness degree, brightness resistance was encountered. In terms of strength and brightness index of Has, the optical brighteners of the fabric is light has low, depending on fiber type and concentration of optical change can be said.