Optik ağartma işlemi görmüş kumaşlarda renk ölçümü ve renk eşleme işlemi
Color measurement and color matching process on fabrics treated with optical brightening
- Tez No: 255702
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN ÖNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tekstil alanında beyazlığın eldesi son yıllarda üretilen etkili optik beyazlatma maddeleri ile sorun olmaktan çıkmıştır. Farklı nüanslarda, her lif türü ve bunların karışımları için özel optik beyazlatma maddesi bulunmaktadır. Ancak optik beyazlatma işlemi sonunda istenilen verimi alabilmek için çalışmalar esnasında gereken hassasiyeti göstermek ve optik beyazlatma maddesinin kullanım şartlarına uygun davranmak gerekmektedir.Bu çalışmada, kasar işlemi uygulanmış %100 pamuklu dokuma kumaşa farklı nüanslardaki Blankophor BA %267, Blankophor Ultrawhite, Blankophor BUA Liquid, Blancolux BV-UN, Blancolux ABL, Blancolux ESF, Blancolux ESFN ve Blancolux NCF/I optik beyazlatma maddeleri farklı konsantrasyonlarda çektirme metoduna göre uygulanmıştır. %100 poliester örme kumaşa yine farklı nüanslardaki Blankophor PET liquid, Blancolux ESF ve Blancolux ESFN optik beyazlatma maddeleri farklı konsantrasyonlarda ve çektirme metoduna göre uygulanmıştır. Tüm deneysel çalışmaların tekrarlanabilirliği yapılarak doğruluğu kontrol edilmiştir.Optik beyazlatıcı uygulanmamış ve optik beyazlatıcı ile muamele edilen tüm materyallerin renk ölçümü değerleri, beyazlık dereceleri ve renk farklılıkları reflektans spektrofotometresi yardımıyla gerçekleştirilmiştir.Optik beyazlatma işlemleri sonucunda işlem görmüş materyallerin UV geçirgenlik özellikleri de incelenmiş olup UV geçirgenlik test cihazında yapılan ölçümler sonucunda optik beyazlatıcılarla muamele edilen kumaşların UV koruyucu özelliğinin arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obtaining whiteness in the area of textiles grew out of being an issue with the effective optical brightening materials produced in recent years. There are special optical brightening materials existent in different shades for all fiber types and their mixtures. However, it is necessary to show the proper sensitivity and to behave appropriately according to the usage conditions of the optical whitening material to be able to receive the desired efficiency at the end of the optical brightening process.In this study, the optical brightening materials of Blankophor BA 267%, Blankophor Ultrawhite, Blankophor BUA Liquid, Blancolux BV-UN, Blancolux ABL, Blancolux ESF, Blancolux ESFN and Blancolux NCF/I in different shades were applied on bleached 100% cotton woven fabric in different concentrations according to the exhaust process. Again, the optical brightening materials of Blankophor PET liquid, Blancolux ESF and Blancolux ESFN in different shades were applied on 100% polyester knitted fabric in different concentrations according to the exhaust process. The repeatability of the entire experimental studies was performed and their accuracies were checked.The color measurement values, whiteness degrees and color differences of the entire materials where there wasn?t any optical brightening applied on and which were treated with the optical brightening were carried out with the assistance of the reflectance spectrophotometer.Also; at the end of the optical whitening processes, the UV permeability characteristics of the processed materials were examined and it was observed that the UV protector characteristic of the fabrics treated with the optical whitener increased as a result of the measurements done on the UV permeability testing device.