Öğretmenler açısından eğitimde verimliliği etkileyen faktörler(Adapazarı'nda bir araştırma)
A research on teachers' thoughts about educational productivity
  1. Tez No: 148241
  2. Yazar: SİNAN AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA FİDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Sosyal Siyaset Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ANAHTAR KELİMELER: verimlilik, okul, öğretmen, öğrenci, eğitim. Okullarımızda eğitim kalitesinin yükseltilmesinde, öğretmen en önemli unsurlardan biridir. Öğrenci ile bire bir ilişki içinde olan öğretmenin niteliği, aynı zamanda yetiştireceği öğrencinin niteliğini de belirleyecektir. Her iş kolunda olduğu gibi, eğitim sektöründe de kaliteyi yükseltebilmenin temel aracı verimlilik ilkelerini uygulamaktır. Öğretmenlerin verimli ve etkin çalışması eğitim kalitesinin de yükselmesine yardımcı olacaktır. Öğretmenlerin verimliliklerini olumlu veya olumsuz etkileyen bir çok faktör bulunmaktadır. Olumsuzlukların ortadan kaldırılması, olumlu faktörlerin ise desteklenmesi gerekmektedir. Adapazarı merkezde görev yapmakta olan, lise öğretmenlerine bir anket uygulanmıştır. Bu çalışma ile amaçlanan öğretmenlerimizin verimliliğini etkileyen faktörleri yine onların gözünden görmek ve durum tespitinde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
KEY WORDS : productivity, school, teacher, student, education. Teacher is the most important factor to increase the education quality in our schools. Because, the quality of the teacher will determine the quality of the students. To apply the productivity principles is the basic means of increasing quality in education sector like in other professions. The productivity of the teacher will help to increase the quality of the education. There are lots of factors which affect teachers' productivity positive or negative. It is necessary to disappear the negative factors and support the positive ones. The survey is applied on teachers who work at high schools in the center of Adapazari. The aim of the research is to reveal the factors which affect teachers' productivity from their sides. VI