Konya ili merkez ilçeleri ilköğretim okullarındaki 6-12 yaş çocukların giydiği okul formalarının ergonomik özellikleri üzerine bir çalışma
A research about the ergonomic characteristics of the school aprons worn by the six and twelve years old students in the center districts of Konya province
  1. Tez No: 148308
  2. Yazar: ŞERİFE GÜLCÜ YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. FİLİZ GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Giyim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Giyim Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Konya İli Merkez ilçelerindeki altı on iki yaş grubu öğrencilerin giydiği okul önlüklerinin, vücut hareketleri ile uyumunun ergonomik açıdan değerlendirilmesi bu araştırmanın amacını oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi; Konya ili merkez ilçelerindeki ilköğretim okullarının sosyo-ekonomik düzeyi saptanarak, küme örnekleme yöntemi ile 205 ilkokul arasından 20 ilköğretim okulu seçilmiştir. Bir tarama modeli araştırması niteliği taşıyan bu çalışmada araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Araştırmanın birinci bölümünde; Okul çağı çocuğunun fiziksel gelişimi, Çocuk giysilerinin sınıflandırılması, ergonomi hakkında bilgi, çocuk giysilerindeki ergonomik yaklaşımlar, konu ile ilgili araştırmalar, problem cümlesi, araştırmanın önemi, evren ve örneklem, sayıtlılar ve araştırmanın sınırlılıkları bu bölümde aktarılmıştır. İkinci bölümde, Konya ili ilköğretim okullarında öğrenim gören altı on iki yaş grubu öğrencilerin okul formalarını ergonomik açıdan değerlendirmek için, öğretmen,öğrenci ve annelere araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu uygulanmıştır. Araştırmada, öğretmen, öğrenci ve annelerden ayrı ayrı elde edilen verilerin değerlendirilmesi frekans ve % aritmetik ortalama ile yapılmıştır. Araştırmada okul önlüklerinin ergonomik açıdan değerlendirilmesi konusunun seçimindeki amaç, okul çağı gelişme dönemindeki çocukların zamanlarının büyük bir bölümünü okul önlükleri içerisinde geçirmeleridir. Okul önlüklerinin, bu geçirdikleri zaman sürecinde vücutlarına uyum ve kullanım kolaylığı sağlanabilmesi açısından konu değerlendirilmeye çalışılmıştır. Araştırma sonucunda anket formları değerlendirildiğinde; Öğrencilerin bir çoğunun okul önlüğünü giymekten hoşnut olduğu, hoşnut olmayanların ise okul önlüğünün modelini beğenmedikleri ancak yine de okula en uçok okul önlüğü ile gelmek istedikleri, Öğretmen, öğrenci ve anneler okul önlüklerinin renginde mavi rengi tercih ettikleri, kız ve erkek önlük renklerinin; farklı renkte olmaması gerektiği, Araştırma kapsamındaki öğrencilerin kumaş desen tercihleri incelendiğinde; kızların en çok çiçekli deseni, erkeklerin ise düz kumaşı tercih ettikleri, Öğrenci ve anneler, okul önlüklerinin yaz aylarında terlettiğini, kış aylarında ise bazı durumlarda üşüttüğünü ve önlük içerisine kıyafet giyme gerekliliği duyulduğu, Öğrenci ve annelerin bir çoğu; okul önlüklerinin yardımsız giyilip çıkanlabildiğini, okul önlüklerinin hareket kısıtlaması getirdiğini öne süren öğretmen,anne ve öğrenciler oyun oynama esnasında hareketlerinin kısıtlandığını öne sürmüşlerdir. Öğretmen ve öğrenciler, okul önlüklerinin uygulamalı derslere etkisinin olmadığım, tuvalet ihtiyacını engellemediğini, okul önlük yakalarının rahatsızlık vermediğini, okul önlüklerinde bulunan cepleri sevdiklerini, kuşağı ise kızların sevdiği, erkek öğrencilerin sevmediği saptanmıştır. Araştırma kapsamına giren öğretmen, öğrenci ve annelerin okul önlüğünün kaldırılması ile ilgili görüşleri incelendiğinde; öğretmen, öğrenci ve annelerin çoğunluğu önlüğün kaldınlmamasmdan yana olduklarını belirtmişlerdir. Öğretmenlerin, öğrencilerin ve annelerin bir çoğu, hali hazırda kullanılan okul önlüklerinden ergononıik nitelikler doğrultusunda memnun oldukları tespit edilmiştir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In center districts of Konya province the school aprons which are dressed by the six and twelve years old students, the harmony with the body act of the school aprons according to the ergonomy is the aim of this research. According to the ergonomy, the evaluation of the harmany with the body act in the school aprons dressed by the six and twelve years old students in the center districts of Konya province is the aim of this research. The sample of this research; fixing the socioeconomic level of the primary schools in the center districts of Konya province, twenty primary schools are selected among the 205 primary schools with the heap illustrate method. In this resorch, the questionnaire form which has been developed by the researcher is used. In the first part of the research; the physical growth of the school age child, the classification of the child clothes, the information about ergonomy the ergonomic approach of the child clothes, researchs about the subject, the importance of the research, sample and universe the limits of the research are mentioned, in this section. In the second part; the questionnaire form which has been developed by the researchement is applied to the mothers, students, teachers in order to evaluate the school aprons of the six and twelve years old students educating at primary schools in Konya from its ergonomic point of view. The topic of the research is to evaluate the school aproans twelve years old students spend most of their time at schools in their aprons the school aprans have been evaluated according to the harmony with the body and the usage of its easiness. ivWhen questionnaire forms are evaluated at the end of the research; Most of the students like wearing school aprons, the rest of them don't like the model of the aprons but they still want to wear school aprons, Teachers, students and nothers prefered the blue colour and they don't want the different colours for boys and girls. Girls like the flower figures, boys like the simple cloth. Students and mothers pointed aut that school aprons make the studens sweat in summer time and make them cold in winter time. Teachers and mothers point out that school apron is easy to wear and it also shouldn't limit the mavement when students play. Teachers and students, point out that school aprons don't effect the applied lessons and making their toilet. They are not disturbed from aprons collars, students like pockets and girls like belt but boys dont like belt. Most of the Teachers, mothers and students want aprons to be worn at schools. It is understood that teachers mothers, students are glad to be wearing aprons according to its ergonomy.