İlköğretim okullarındaki yönetici ve öğretmenlerin örgütsel değişime ve örgütsel değişime direnme olgularını algılamaları üzerine bir araştırma
A research on the perception of elementary school directors and teacher about organizational change and their resistance to organizational change
- Tez No: 331864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ YILMAZ LİVATYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Örgütler çevrelerinde meydana gelen değişmelerden doğrudan etkilenirler. Bu değişmelere ayak uydurabilen örgütler için değişim örgütün gelişmesi ve ayakta kalabilmesi için bir fırsat iken, değişimi takip edemeyen örgütlerin yaşaması için bir tehlike ve tehdit oluşturur. Özellikle eğitim kurumları çağın gerektirdiği bilgi, araç ve yöntemlerden en iyi şekilde yararlanmak zorundadırlar. Çünkü bu bilgiyi, aracı, yöntemi kullanacak ve yönetecek insanı yetiştirirler. Bu çalışmanın amacı ilköğretim okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin örgütsel değişiklikleri onların yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve okuldaki pozisyon değişkenlerine göre nasıl algıladıklarını belirlemek ve elde edilen bulgulara dayanarak değişime direnci engelleyebilecek çözüm yolları önermektir. tarafından algılanması incelenmiştir. Araştırmanın modeli genel tarama modelidir. Çalışmada Konya İli Merkez İlçeleri (Karatay, Meram, Selçuklu), ilköğretim okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenler araştırmanın evrenini, 299 öğretmen, 45 yönetici araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Kuvan (2001) tarafından hazırlanmış olan anket formu araştırmaya veri teşkil edecek şekilde kullanılmıştır. Veri toplama aracından elde edilen bulgulara dayanarak ilköğretim okullarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin örgütsel değişimi genel olarak olumlu algıladıkları ve değişime direnç gösterme eğilimlerinin az olduğu söylenebilir. Ya, ve eğitim durumu değişkenlerine göre değişimin algılanmasında bir farklılık görülmezken, cinsiyet değişkeninin direnç ve kayıtsızlık boyutları bayan öğretmenler tarafından daha olumlu algılanmaktadır. Pozisyon değişkenine bakıldığında müdür ve müdür yardımcıları, öğretmenlere göre örgütsel değişimi daha olumlu algılamakta ve değişime direnç gösterme eğilimleri daha azdır.
Özet (Çeviri)
Organizations are directly influenced by the changes around them. Change is a chance for the development and survival for the organizations that can keep step with these changes, while they are a danger and threat for the survival of those who cannot follow the change. Especially, educational institutions have to get most out of information, tools and methods required by the time, because they educate the human who will use and manage this information, tool and method. The purpose of this study is to determine how elementary school directors and teachers perceive organizational changes according to the age, gender, educational background and position variances in school and to suggest solutions that may prevent resistance to change based on the obtained findings. The model of study was the general scanning. In the study, population or research is constituted by directors and teachers serving in elementary schools of the central counties in Konya City and samples of research are consisted of 299 teachers and 45 directors.As data collection tool, questionnaire form prepared by Kuvan (2001) was used in such a manner that it would constitute data for research. Based on the finding obtained from data collection tool, it could be said that school directors and teachers serving in elementary schools generally perceived organizational change to be positive and had less tendency to resist changes. Any difference was not seen in the perception of change according to the age and educational background, while resistance and indifference dimensions of age variance was more positively perceived by the women teachers. Considering the position variance, directors and vice directors perceive organizational change more positive than teachers and have less tendency to show resistance to change.