Sınıf öğretmenlerinin motivasyonunu etkileyen faktörler (Konya ili örneği)
The factors which influence classrom teacher's motivation
  1. Tez No: 161659
  2. Yazar: SELDA TAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSA KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin motivasyonunu etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu amacı gerçekleştirmek için; Araştırmacı tarafından geliştirilen ölçme aracı, yetkili makamlardan gerekli izin alınarak, 2003-2004 eğitim-öğretim yılında, Konya ili merkez ilçeleri Meram, Karatay, Selçuklu ile Ilgın ilçesi ve köylerindeki özel ve kamu ilköğretim okullarında görev yapan 230 sınıf öğretmenine uygulanmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen veriler, SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, frekans, yüzde, aritmetik ortalarna, standart sapma, t- testi, tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to descibe the factors which influence classroom teacher: motivation. To fulfil this aim; Means of measurement developed by the investigator, getting permission from tl competent authority, has been applied to 230 classroom teachers who work in public private schools in Meram, Selçuklu, Karatay, the cenre towns of Konya, and also in Ilg and the villages of it in 2003-2004 education year. Data of this application has been analyzed by using SPSS programme, In analys of this data frequency, percentege, aritmetic mean, standard deviation, t-test and on directed variance analysis have been used.