Atrial ekstraktın tür spesifik özelliği ve tuz tüketimi ile arasındaki ilişki
- Tez No: 14831
- Danışmanlar: PROF.DR. NEYHAN ERGENE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET Bu çalışmada ANF'nin tür spesifik olup olmadığı ve ANF salgılanması ile diyet tuz düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Tür spesifik özelliğinin araştırılması için koyunlardan elde edilen atrial ekstraktlar sıçanlara verilerek plazma ve idrar örneklerindeki Na+, K+ ve osmolalite düzeyleri tesbit edilmiştir. Ayrıca, farklı diyet tuz düzeyle rinin ANF salgılanmasındaki rolü, sıçanlara tuz içerikleri farklı yemler verilip plazma ve idrardaki Na+, K+ miktarları ve osmolalite düzeylerinde ki değişiklikler ölçülerek belirlenmiştir. Histolojik olarak elde edilen kesitlerde de atriumlardaki granüller incelenmiştir. Koyunlardan elde edilen atrial ekstrakt sıçanlara verildiğinde plazma ve idrarda Na+, K+ miktarları artarken osmolalite değerinin düştüğü gözlen miştir, diyetteki tuz miktarının artmasıyla da idrar ve plazmada Na+ - K+ düzeyi kontrollere göre artmakta osmolalite ise düşmektedir. Mikroskobik çalışmalarda atrial granüllerin diyetteki tuz miktarına bağlı olarak arttı ğı belirlenmiştir. Bu sonuçlara göre, ANF'nin etkisinin memelilerde tür spesifik olma dığı, organizmada tuz atılımını kontrol eden faktörün ANF olduğu ve bu fak törün diyetteki tuz miktarına büyük ölçüde bağlı olarak, idrar ve plazma Na+, K+ ve osmolalite düzeylerine etki ettiği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aims of this study are to determine whether ANF is species specific and is there a relationship between the diet salt concentrations and ANF. To study the species specificity of ANF, sheep atrial extracts were injected into rats and the levels of Na+, K+ and the osmolality in the plasma and urine were measured. The role of diet salt concentration in the production of ANF was studies as the rats fed by the food with different concentration of salt and the levels of Na+, K+ and the osmola lity of plasma and urine was measured. Histologically, the granules in the cells of atrium were studied. Results showed that, when the sheep extracts injected into rats the urine Na+, K+ level was increased whereas the osmolality was decreased. When the diet salt concentration increased, the plasma and urine Na+ and K+ level was increased whereas osmolality was decreased. Histological studies showed an increase in number of atrial granules. According to these results it is concluded that : The effect of ANF in mammalians may not be specific; the factor which controls the salt excretion is probably ANF; and its effect on the plasma and urine Na+, K+ and osmolality level is probably depend on ANF.