Taç eterli salisilaldiminin Ni(II) ve Co(II) komplekslerinin çeşitli çözücü ortamlarındaki polarografik davranışlarının incelenmesi
  1. Tez No: 14830
  2. Yazar: ALİ RIZA ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUSA ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu çalışmada, taç eteri i salisilaldimin-Ni(II) ve salisilaldimin- Co(II) komplekslerinin çeşitli çözücü ortamlarında ve civa damla elektrodu üzerindeki polarografik redüksiyonu incelendi. Yapılan tüm deneyler 25+1°C da gerçekleştirildi. Referans elektrod olarak doymuş kalomel elektrod, ta şıyıcı elektrolit olarak KNCU kullanıldı.. Polarogramı alınan çözeltiler sitrik asit ve Na2HP(L ile tamponlandı. Sözkonusu çözücü ortamlarında ve değişik pH'larda çizilen polarog- ramlarda tek bir redüksiyon dalgası gözlendi; bu dalganın kompleksi erdeki iki değerli metal iyonlarının redüksiyonuna ait olduğu anlaşıldı. Polarogramlar; su, Etil Alkol-su, Dimetilsülfoksid-su ve Dimetil- formamid-su çözücü ortamlarında ve değişik pH'larda çizildi. Ayrıca, söz konusu çözücü ortamlarındaki elektrokimyasal reaksiyonların difüzyon kont rollü olup olmadığını anlamak amacıyla, sabit pH ve değişik civa haznesi yüksekliklerinde polarogramlar çizildi. Elde edilen akım-voltaj eğrileri nin logaritmik analizleri yapıldıktan sonra, çalışılan çözücü ortamlarında ki kinetik parametreler (ocı ve k? h) hesaplandı. Kinetik parametrelerden faydalanmak suretiyle komplekslerin civa damla elektrodu üzerindeki redük siyon mekanizmaları tespit edildi. Yapılan çalışmalardan; Ni(II) ve Co(II) komplekslerinin çalışılan Çözücü ortamlarında ve civa damla elektrodu üzerindeki redüks iyonlarının, difüzyon kontrollü ve irreversibil olduğu bulundu. Sözkonusu redüksiyon proseslerinin aşağıda gösterilen dört tip mekanizma üzerinden yürüdüğü so nucuna varıldı. TİP 1 : SAL“2 M+2 + e + H+^ (SALH)”1M+1 yavaş (hız tayin eden basamak) (SALH)“V1 + e + H+ + Hg> SALH2 + M(Hg) hızlı - V -TİP 2 : SAL'2M+2 + e>(SAL”2Me+1)~1 yavaş (hız tayin eden basamak) (SAI/V1)*1 + e + Hg> SAL“2 + M(Hg) hızlı TİP 3 : SAL”2M+2 + 2e + Hg> SAL“2 + M(Hg) yavaş TİP 4 : SAL”V2 + 2e + H+ + Hg>? (SALH)“1 + M(Hg) yavaş (SALH)”1 + H+? SALH2 hızlı Redüksiyon hız sabitlerinin incelenmesinden; genel olarak pH art tıkça, komplekslerin redüksiyon hızlarının azaldığı görüldü. Kobalt (II) kompleksinin, Dimetilsülfoksid-su ve Dimetilformamid-su çözücü ortamların daki redüks iyonunun, Nikel (II) kompleksine nazaran daha yavaş olarak ger çekleştiği anlaşıldı. Etil Alkolün;. Nikel kompleksinin redüksiyonuna ait yarım dalga po tansiyellerini suya nazaran negatif potansiyellere kaydırdığı, Dimetilsül- foksid ve Dimetilformamid'in ise pozitife kaydırdığı tespit edildi. M : Metal - VI -
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work, polarographic behaviour of Ni(II) and Co(II) cmoplexes of 4,,5,-Bis(salicylideneiminobenzo) {15 - Crown - 5} (SALH2) has been investigated on the dropping mercury electrode in various solvent mixtures. All the measurements were made at 25 + 1°C. The potentials were measured against a saturated calomel electrode. KN03 was used as a supporting electroylte. Solutions were buffered using citric acid and Na2HP04. A single, 2-electron irreversible wave was observed in all solvent mixtures at different pH values. This wave was found to be due to the re duction of Ni(II) and Co(II) in the complexes. Polarograms were recorded at different pH values in water EtOH - water ; DMSO-water and DMF-water mixtures. Also, in order to find out whether the electrochemical reactions are diffusion controlled or not, po larograms were recorded as a function of the height of the mercury column. Logarithmic analysis of the polarographic waves was made and kinetic parameters ( SALH2 + M(Hg) fast - VII -TYPE 2 : SAL'V2 + e?. (SAL'V1)“1 slow (rate determining step) (SAL”2M+1)“1+ e + Hg- ?- SAL”2 + M(Hg) fast TYPE 3 : SAL“2M+2 + 2e + Hg> SAL”2 + M(Hg) slow TYPE 4 : SAL'2M+2 + 2e + H+ + Hg>? (SALH)“1 + M(Hg) slow (SALH)”1 + H+> SALH2 fast On the basis of the heterogeneous forward rate constant values, it was observed that the rate of the reduction processes for the both of the complexes decreases with increasing pH. The reduction of the Co(II) complex was found to be slower than that of Ni(II) complex, in DMSO-water and DMF-water. It was observed that Ethyl Alcohol shifts the E,,- values of the Ni(II) complex towards negative potentials with respect to water, whereas DMSO and DMF towards positive potentials. M : Metal VIII