XVI.-XVIII. yüzyıl Türk resmi ile uzakdoğu (Çin ve Japon) resim sanatında kadın ve mekan meselesinin resim iş eğitimi açısından incelenmesi
To scan the woman and place matter for draving and trade training in XVI.-XVIII. century Turkish drawing and far east art drawing (Chinese and Japon)
  1. Tez No: 148320
  2. Yazar: SEÇİL OFAY
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAHSİN SAMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
ÖZET Çağdaş toplumun bir gereği olan çağdaş insanm yetiştirilmesinde sanat eğitiminin rolü büyüktür.Çağdaş sanat eğitimi içerisinde, çağdaş insan; dünü ve bugünü anlayabilen geleceğe bilinçli bakabilen, sanatın tarihi ve günümüz sanatı hakkında, estetik açıdan yorum yapabilen bilgi sahibi kişidir. Çağdaş toplum gereklerine uygun bireyler yetiştirmek, kendi kültürünün yanında diğer kültürlerin de tanıması, onlarla kendi kültür değerlerinin arasındaki farklılıklar yada benzerliklerin gözlemlenmesi ve kendi kültürümüzün sağlam temellerde tanınması açısından büyük önem taşımaktadır.Bu sayede ezbere dayanmayan bir kültür eğitimi verilmiş olacaktır. Bu çalışmada, resim-iş dersinde uygulanabilecek bir yöntem olarak kültürler arası eğitim incelenmiştir.Bunun için XVI.- XVIII. yüzyıl Türk Resmi ile Uzak Doğu (Çin ve Japon) Resim Sanatı'nda kadın ve mekân kavramları üzerinde durulmuş ve gerekli karşılaştırmalar yapılmıştır. Böylece kültürel kıyaslamaların kendi kültürümüzü tanımamız açısından önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Role of the education of art in training contemporary human required for tire contemporary society is important Contemporary human in the contemporary education of art is a person who can understand the past and today, can look at the future consciously, and is a person who is a master of information and can interpret aesthetically about the history of art and art of current times. To train individuals appropriate to the requirements of contemporary society has been bearing a major importance in order to know other cultures as well as your own cultures, to view differences or similarities between their own cultural values and to be known our own cultures with strong bases. So that a cultural education will be given thank to mat which does not depend on memorising. In this study, intercultural education has been examined as a method which could be used in art-works course. Therefore, it has been dwelled upon the woman and place concepts in XVI-XVII. Centuries of Turkish art and Far East Art (Chinese and Japan). Thus, the importance of cultural comparisons has been emphasised in order to know our culture.