Filistin sorunu bağlamında İsrail'in Soğuk Savaş dönemi Ortadoğu politikası
Israel's Middle East policy in the period of the Cold War in the context of Palestinian question
- Tez No: 148388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHANETTİN DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Anahtar kelimeler : İsrail, Siyonizm, Filistin, İngiliz mandası, Mısır Milliyetçiliğin bir sonucu olarak ortaya çıkan Siyonizm İsrail devletinin kuruluşuna giden süreci başlattı. İngiliz mandasının yardımıyla 1900'lerin ilk yarısında Filistin'e yerleşen Yahudiler 1948'de BM Taksim Planı doğrultusunda İsrail devletini kurdular. İsrail devleti kurulur kurulmaz bu ülkeye yönelik saldırıya geçen Arap devletleri savaştan yenilgiyle ayrıldıkları gibi Taksim Plam'nda Filistin devleti için tahsis edilen toprakların bir kısmını da İsrail devletine kaptırdılar. 1967 savaşının sonuçlan ise Arap dünyası için bir felaketti. İsrail Gazze, Doğu Kudüs'de dahil olmak üzere Batı Şeria, Sina Yarımadası ve Golan Tepelerini işgal etti. 1967 savaşının ardından İsrail işgal altındaki bölgelerde yerleşimler inşa etmeye başladığı gibi Araplarla olası bans görüşmelerini de reddetti. 1973 savaşı Arap İsrail sorunu için bir dönüm noktasıydı ve 1979 Mısır İsrail banş anlaşmasına giden süreci başlattı. FKÖ'yu imha etmek amacıyla başlatılan 1982 Lübnan işgali ve 1987 tarihli İntifada İsrail'deki banş yanlılannı güçlendirerek, 1993 'de başlayan“banş süreci”nin yolunu açtı. Ill
Özet (Çeviri)
Keywords; Israel, Zionism, Palestinians, British Mandate, Egypt, Jordan, Syria, Lebanon and Intifada. Zionism emerging as a result of nationalism started the process that caused the establishment of the State of Israel. Jews settling in Palestine with the help of British Mandate established the State of Israel in accordance to the UN's Partition Plan in 1948. As soon as the Jewish State established, Egypt, Syria and Jordan attacked Israel. However, Arab countries lost the war and some Palestinian territories allocated for Palestinians in the UN's Partition Plan. The result of the 1967 Arab Israeli war was a disaster for the Arab World. Israel encroached upon Gazza Strip, West Bank including East Jerusalem, Sinai Peninsula and the Golan Heights. After the 1967 war, Israel began to construct Jewish settlements in the occupied territories and refused peace negotiations with the Arabs. The 1973 Arab Israeli war was a watershed for the Arab Israeli question and started the process culminating in the Israel-Egypt peace treaty of 1979, a direct result of the Camp David Accords. The Israeli invasion of Lebanon aiming to destroy the Palestinian Liberation Organization's infrastructure and expel it from Beirut in 1982 and Intifada, the Palestinian uprising, strengthened peace camps in Israel and opened the road going to the peace process in 1993. IV