Kamuda insan kaynakları yönetiminin uygulanabilirliği
Practibility of human resources management in public
  1. Tez No: 148389
  2. Yazar: BURCU BERBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAMZA AL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ANAHTAR KELİMELER: Personel Yönetimi, İnsan Kaynaklan Yönetimi, Kamuda însan Kaynaklan Yönetimi. Yönetim, başta insan olmak üzere, örgüt, araç-gereç ve mali kaynaklardan oluşan bir sistemdir. Söz konusu bu unsurlar yönetimin en aktif unsuru olan insan ile anlamlı hale gelmektedir. însan, yani personel, örgütün amaçlan çerçevesinde, eldeki kaynaklarla, mal ve hizmet üretimini gerçekleştiren bir faktör olduğu için yönetimin en aktif unsurudur. Personel yönetiminin bir alt dalı olan kamu personel yönetimi de, devletin üstlendiği görevleri yerine getirecek olan personele ait politikalann, kurallann, teknik ve uygulamalann bütününden oluşmaktadır. Küreselleşme, artan rekabet, teknolojik gelişmeler, işin ve işgücünün yapısındaki değişim ve gelişim, insana gereken önemin verilmesi gibi olgular, örgütlerde farklı bir yönetim anlayışım meydana getirmiştir. 1980'lerde gelişme gösteren bu yönetim anlayışı insan kaynakları yönetimidir. Esasen insan kaynakları yönetimi, geleneksel personel yönetimine modern bir bakış açısıdır. Bu çalışmada, son yıllarda hızım iyice artıran kamu kesimindeki reform rüzgarlannm, kamunun her alanında olduğu gibi, kamu personel yönetimi üzerinde oluşturduğu etkiler irdelenmeye çalışılmış, değişimin bir sonucu olarak, bu sisteme alternatif olarak düşünülen insan kaynaklan yönetiminin kamuda uygulanabilirliği tartışılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
KEY WORDS: Personnel Management, Human Resources Management, Human Resources Management in Public. Management is a system, with firstly the human, organization, equipment and financial sources. Those factors are meaningful w.th human that is most active factor of management. Human or personel is the most active factor of management due to be the element that certifies the good and service production with the sources avoilable. Personel management as lower field of public administration is furmed by the entire politic rules and tecnic practices that belong the personel who will do the work given by the state. Globalization, rising competence, tecnological progress, the change and the progress in the structure of work, and the importance of human has made a new understanding of management in the organizations. Showing a progress in 1980's this management thought is human resources management. In fact human resources management is a modern look to traditional personel management. In this study, it is tried to scrutinized the effects of reform winds on public personnel management which are rapidly increasing in recent years. As a result of the change, the practicability of human resources management in public which is thought alternatively to this system is discussed. vin