Adapazarı'nda, 17 Ağustos 1999 depremi sonrası yoksulluk
The poverty, after 17 August 1999 eartquake in Adapazarı
  1. Tez No: 148460
  2. Yazar: İBRAHİM YOLCU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KÂZIM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Anahtar Kelimeler : Yoksulluk, Yoksullukla Mücadele, Sosyal Devlet, Sosyal Yardım, Sosyal Hizmet İnsanlığın var olduğu günden beri yoksulluk içinde yaşayan gruplar var olmuş ancak her toplumun bu gruplara bakışı ve yoksulluk olgusunu ele alışları farklı biçimlerde gerçekleşmiştir. Türkiye'de son yıllarda yaşanan ekonomik krizler, doğal afetler, yoğun göç, kentleşme, küreselleşme, liberal politikalar, sosyal devletten geri çekilmeler, özelleştirme vb. gelişmelere paralel olarak, yoğun yeni işsizlik ve yoksullukla karşılaşılmıştır. Yoksulluk insanların gelir dağılımındaki dengesizlikler nedeniyle, temel gereksinimlerini karşılamada toplumsal yaşam standartlarının gerisinde kaldıkları yaşama biçimidir. Yoksulluk toplumsal boyutlu bir sorun olduğundan, yoksullukla mücadelede özellikle devlete ve diğer toplumsal organizasyonlara önemli görevler düşmektedir. Bu alanda gerek devlet gerekse millet geleneğimizde yaşamış ve halen yaşayan kurum ve kuruluşlar bulunmaktadır. Ülkemiz içinde bulunduğu olumsuz ekonomik ve sosyal şartların yol açtığı“ Yoksullukla Mücadele”kapsamında, 3294 sayılı“Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu”önemli bir yer tutmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflannın gerek her il ve ilçede örgütlenmesi, gerekse önemli ölçüde finanssal kaynağa sahip olması önemini arttırmaktadır. 1999 Marmara Depremi, Marmara Bölgesi'ni etkilediği gibi Sakarya ilini de etkilemiş, yoksulluğun ve işsizliğin artmasına, eşler arasında boşanmalara ve psikolojik rahatsızlıklara neden olmuştur. vı
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE POVERTY, AFTER 17 AUGUST 1999 EARTQUAKE İN ADAPAZARI Key Words : Poverty, Poverty Relief, Social State, Public Assistance, Social Work Groups living in poverty have existed since the day human being came into being, but both the way each society intervenes in these groups and takes the fact of poverty have been in different manners. It has been encountered with intensive new unemployment and poverty in parallel socio-economic movements such as economic crisis, intensive migration, urbanization, globalization which are experienced and liberal politics, renouncement from social state which are practiced recently in Turkey. Poverty is a kind of life in which humans stay back of social life standarts for realizing of basic needs, due to unevenness in the income distribution. Central government, local government administration, and non- government social organizations must undertake important functions in poverty mitigation since poverty is a multidimensional social issue to be solved. These are many organizations serving and undertaking responsibility in this area. Poverty has been the most important social problems in Turkey brought about economic and social conditions. In tackling with the problem the law for“ the Promotion of Social Help and Solidarity”occupies an important place. Social Help and Solidarity Foundations ( SHS ) established according to the law and organized in each pnvince and sub-province the law has become the most important organization in the struggle against poverty in terms of their organization and financial sources. The 1999 Marmara Eartquake, effected not only Marmara region but also Sakarya city and caused to increase the poverty, unemployment, divorces between spouses and psychological problems. Vll