Yeniköy Konferansı ve Bitlis Ermeni olayları
Armenian troubles the Yeniköy Conferance and the Bitlis Events
  1. Tez No: 148543
  2. Yazar: SALİH ALTINOK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SALİH MERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 291
Özet
287 ÖZET Osmanlı topraklarında sosyal, ekonomik, dini, siyasi, idari ve kültürel hürriyetlere sahip olan ve memleketin hiçbir vilayetin de nüfus çoğunluğuna sahip olmayan Ermenileri ayaklanmaya sevk edecek ( yönetimden kaynaklanan) herhangi bir baskı mevcut değildi. Bu gerçeklere rağmen Ermenilerin, İngiltere ve Rusya'nın kışkırtmalarına aklanarak çeteler ve dernekler vasıtasıyla şiddet hareketleri yapması sonucu Ermeni ve Türk toplumunun arası açıldı. İlk önemli olaylar 1890 yılında meydana geldi. Bu yılın Haziran ayında Erzurum'da Anavatan Müdafikri Cemiyeti Üyelerinin Ermenileri kışkırtması sonucu olaylar patlak verdi. Yüzyıllardır bans içersinde kardeşçe yaşayan iki toplum bu olaylar sonucu karşı karşıya geldi. İki taraftan on iki kişinin öldüğü olaylar Avrupa basınında Ermeni katliamı yapılıyormuş gibi yer aldı. Böylece Ermeniler lehine Avrupa'da kamuoyu oluşturmaya çalışıldı.Ermeniler memleketin bir çok yerinde çıkarılan olayların yam sıra Sasun, Van ve Girit'te isyanlar çıkardılar. Yabancı devletlerin kendilerine ilgilerinin devamını sağlamak amacıyla Taşnak ve Hmçak komitelerinin 1896'da Van'da çıkardıkları isyanda 418 Müslüman, 1715 Ermeni ölmüştür. Bu arada Ayastefanos ve Berlin antlaşmalarında Osmanlı Devleti' nin taahüt ettiği ıslahat konusunda İngiltere, Rusya, Fransa Osmanlı hükümetine karşı sürekli baskı yapmaya devam etmişlerdir. Batılı devletlerin Osmanlı Devleti'nin iç işlerine karışmak, buradaki çıkarlarını korumak ve birbirlerine karşı olan dengelerini sağlamak için tercih ettikleri usullerin başında, Osmanlı idaresi altında yaşayan Hristiyan unsurlar namına talep ettikleri İslahat hareketleri gelmiştir. Rusya'nın teşebbüsü, İngiltere ve Fransa'da Rusya'yı desteklemeleri üzerine, 8 Şubat 1914 te Sadrazam Sait Halim Paşa ile Rus temsilcisi Gulkeviç arasında, Said Halim Paşanın Yeniköy'deki yalısında bir antlaşma parefe edildi. Yeniköy antlaşması olarak belirtilen bu antlaşma ile batımn Ayestefanos antlaşmasından itibaren dayatılan talepleri kabul edilerek288 Ermenilere bağımsızlığa yalan bir özellik tanındığı gibi, Ruslara' da ilk fırsatta Doğu Anadolu'ya yerleşme imkanı veriyordu. Antlaşmaya göre Vilayet-i Site iki idari bölgeye ayrılıp, her birine birer ecnebi genel müfettiş atanacaktı. Müfettişlerin idari, adliye Zabıta ve Jandarma üzerinde geniş denetim yetkisi olduğu gibi, gerektiğinde Valiler hakkında bile tatbikat yapabileceklerdi. Birinci Dünya Savaşının çıkmasıyla, Ordu içinde Osmanlı askeri olarak düşmana karşı savaşan veya geri hizmetlerde çalışan Ermeniler de olmasına rağmen, bunların büyük bir kısmı cephelerde düşmanla birlikte Türklere karşı savaşmış ve cephe gerisinde de kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapmaksızın katliama giriştikleri binlerce müslümanın hayatına kastederek Anadolu'yu harabe haline çevirdiler. Savaş halinde olmasına rağmen, 10 aya yalan bir süre aldığı mahalli tedbirlerle, olayların yatışmayacağım gören Osmanlı Hükümeti, Ermenileri savaş bölgesinden alıp ülkenin emniyetli bölgelerine“Sevk ve İskan”a veya tehcir' e tabi tutmak zorunda kaldı.
Özet (Çeviri)
289 ARMENIAN TROUBLES THE YENIKOY CONFERANCE AND THE BİTLİS EVENTS No oppression coming from the ottoman periods as the suggest that any uprising occured on the past of the Armenians who had no populational majarity, in therms of social, economic, religiaus, polotical, administrative and cultural rights. Despite of thse realitios the Turkish and Armenian societies felt into hostility against each other by the gangi and organizatians manipulated by the provocations of England and Ruasia. The first significant events occured in 1890. In the month of June in that year. Insurgencies broke out asa resultof the prouocations of Motherland Defenders Society, of the Armenians the twosocieties broke with each other and confranted after years of peace and stability in the insurgencies during cuhich 12 persons were killed, the European media reflected thorn as a sloughter, distorting the realities. Thous, a public opinion was constituted in favour of Armenians accross the European Continent. Appart from many other insurgencies broken out in different places of the country, revolts were incited in Sasan, Van and Girit. In the Robelion broken out in Van in 1896 by Taşnak and ttınçak Committies in order tomaintain in interests of the foreign countries and their focus upon them, 418 Muslims and 1715 Armenians were killed. Meazcuhile, England, Russian and France were continuing to impose preassure on the otoman stat efor rennouation guarrantied by the otoman state within the contex of Ayestefanos and Berlin Treaties (acts). Among the means and modes prefered for maintaining the balances against each other inorder to save their interests and to interuene the internal affairs of the ottoman state by the western states are the renoration movements demanded in favour of the cristians Elements. With the initative of Russia and the support of England and France, an agrement was drafted in“Said Halim Paha House”Yeniköy in 8 Feb. 1914. Through this agrement which is also called as Yeniköy, the demands impored by the West from the times of Ayestaphones Act upto that time, were accepted a possibility of settlement was giuen to the Russians as well as an autonomy290 resembing the Armenian independence an the first occasion in the Eastern Anatolian lands. According to the acts a foreign inspector general would be appointed, dividing the“Vilayet-i Site”into tworegional divisions. The inspectors could da administrative an judician, inspection over the military security forces governers. With the outbreak of the I. wordwor although Armenians were registered to the battlefield in an effort react against the enemy the became tracherous agains the Turks, secretly plotting to kill numerous people among the Turks, including childreen, women and the other defenseless people. They claimed thousands of lives of Muslims turning every place into ruins in Anatolia. The authorities instituonalized migration of Armenians for they sow no psospect of settling down of the events.